Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




seminarni_prace_tym20_final

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (90.52 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Statisticky nevýznamný rozdíl v charakteristikách, jakými jsou ochota přijímat výzvy, ochota přijímat riziko a míra zodpovědnosti, může však být vzhledem k poměrně širokému intervalu spolehlivosti způsoben malým rozsahem zkoumaných dat.

Na základě výsledků tohoto pilotního výzkumu, které přinesly nový vhled do problematiky pořadí narození a vztahu k podnikání, doporučujeme další rozsáhlejší výzkum. Zároveň jsme v průběhu zpracování shledali několik limitací a omezení, které by bylo vhodné v následném výzkumu odstranit nebo alespoň zmírnit.

Uvažovanou limitací této pilotní studie je stanovení základní skupiny jako skupiny skládající se ze všech studentů zkoumaného magisterského oboru, tedy zahrnující i studenty ze zahraničí. U tohoto nezanedbatelného procenta studentů převážně ze Slovenska, Ukrajiny a Ruska může být vnímání podnikání a podnikatelů odlišné z důvodů odlišné kultury nebo politického klima a může tak docházet k rozdílnostem jaké popsal Mazzarol, Volery, Doss a Thein (1999). Pokud tedy budeme chtít do budoucna jít při zobecnění výsledků nad rámec studentů VŠE, měli bychom uvažovat základní soubor zahrnující pouze české studenty.

Vzhledem k faktu, že pilotní výzkum proběhl pouze na studentech FPH VŠE doporučujeme také dodatečné šetření napříč ostatními vysokými školami a obory. Neekonomicky zaměření studenti mohou vykazovat odlišnou ochotu podnikat.

Zejména časové a finanční limity neumožnily zasáhnout větší počet respondentů a zpřesnit tak celou studii. Je na zvážení a dalších výzkumech, zda lze tyto výsledky zobecnit na celou studentskou populaci, resp. populaci obecně.

V tomto průzkumu byly v dotazníku použity čtyři projektivní otázky, které se vztahovaly k nejdůležitějším charakteristikám podnikatelů. Pro potřeby hlavního výzkumu doporučujeme dotazník rozšířit tak, aby každý osobnostní rys byl popsán alespoň třemi modelovými situacemi, kde se respondent na pěti bodové škále vysloví, jak se v dané situaci zachová. Bude tak zároveň možné lépe otestovat konzistentnost odpovědí. Pro větší zpřesnění a validní výsledky by bylo vhodné zařadit i více než tři otázky pod jednotlivé charakteristiky. V takovém případě však vyplňování dotazníku zabere značně větší množství času a bylo by vhodné zvážit případnou dodatečnou věcnou či finanční motivaci za vyplnění dotazníku.

Závěr

Předmětem této práce bylo zkoumat závislosti mezi pořadím narození a postojem k podnikání s cílem ověřit hlavní hypotézu o neexistenci vlivu pořadí narození na postoj k podnikání a podpořit tak na českém vzorku populace práce obhajující podobné stanovisko.

Charakteristiky, které jsme vyhodnotili jako potřebné k podnikání, se objevují ve stejném zastoupení u prvorozených (jedináčků) jako u druhorozených. Nicméně ve vztahu k podnikání je patrný u prvorozených a později narozených podstatný rozdíl, kdy se zdá, že první skupina k podnikání inklinuje více než ta druhá. Je však nutno zdůraznit, že se jedná pouze o pilotní studii na relativně malém počtu respondentů, která zohledňuje jen některé z potenciálně možných vlivů.

Témata, do kterých materiál patří