Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Úvod do kriminalistiky dílčí podpůrné texty

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (574.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Druhou skupinou jsou metody převzaté z jiných vědních disciplín. Kriminalistická nauka v široké míře využívá např. metody matematické, fyzikální, chemické, biologické, antropologické a jiné.

Třetí skupinou metod jsou specifické metody – metody, které si kriminalistická teorie sama vytvořila a které jsou využívány výlučně jen v ní – musí mít velmi komplexní povahu a být značně obecné. V jejich struktuře je obsaženo mnoho dílčích metod, postupů a operací.

Za specifické metody kriminalistické vědy lze pokládat dvě metody:

  1. Zevšeobecňování (generalizace) poznatků z policejní, vyšetřovací, soudní a znalecké praxe

Její tvůrčí přínos se projeví v tom, že od jevové stránky pronikne k podstatě jevů, mezi nimiž nachází hlubinné vztahy a zákonitosti. Na základě tohoto poznání pak kriminalistika vypracovává nové účinné metody odhalování, zkoumání a dokumentace stop, jakož i další metody boje s kriminalitou.

  1. Tvůrčí přizpůsobování a přetváření poznatků a metod jiných věd

Obrovské duševní bohatství, nashromážděné moderními vědami, může být všestranně využito k odhalování, vyšetřování a předcházení trestné činnosti.

Kriminalistická teorie sleduje rozvoj vědeckého poznání v přírodních, technických a společenských vědách a snaží se v nich nalézt vše, co je zužitkovatelné v boji s kriminalitou.

Zvláště užitečné je, jestliže se kriminalistické vědě podaří tvořivě transformovat původní poznatky a metody jiných věd a dodat jim novou kvalitu tak, aby co nejlépe vyhovovaly zvláštnostem předmětu kriminalistiky.

§ 5. Společenská funkce kriminalistiky

Kriminalita ohrožuje nejzákladnější lidské statky – život, zdraví, svobodu a čest občanů, vlastnická práva apod.. Proto potírání kriminality je nepochybně velmi prospěšnou a humánní činností, mající svou nespornou etickou hodnotu.

Kriminalistika, která přispívá k úspěšnému boji s trestnými činy, má jednoznačně pozitivní poslání. Svou funkci plní tím, že vypracovává efektivní metody odhalování, vyšetřování a předcházení trestné činnosti a poskytuje je policejním a justičním orgánům a znalcům.

Kriminalistika usnadňuje poznání trestného činu tím, že vypracovává vědecké metody nalézání důkazní informace, kterými vybavuje policejní a justiční orgány. Bez této pomoci by podstatná část trestných činů zůstala neodhalena a nepotrestána.

Před vznikem kriminalistiky se trestní proces spoléhal hlavně na výpovědi obviněného a svědků, což vedlo k pokusům o dosažení doznání za každou cenu. Naproti tomu kriminalistika vybavuje orgány činné v trestním řízení širší paletou informací, které jsou část o dostupné bez zasahování do občanských práv a svobod.

Znalost kriminalistických metod je nezbytná nejen v předprocesní policejní činnosti a v přípravném řízení, ale též v soudním řízení. Soud může zasvěceně hodnotit výsledky přípravného řízení, vracet věc k doplnění vyšetřování, hodnotit kriminalistické expertizy pouze tehdy, jestliže se dokáže orientovat v podstatě kriminalistických metod. Znalost kriminalistiky patří k základnímu kvalifikačnímu vybavení nejen policistů kriminální služby, ale též vyšetřovatelů, státních zástupců a soudců.

Témata, do kterých materiál patří