Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Úvod do kriminalistiky dílčí podpůrné texty

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (574.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Způsob páchání trestného činu

Způsob páchání silně ovlivňuje proces tvorby stop trestného činu a značně tím předurčuje možnosti poznání trestného činu. Velký význam způsobu páchání trestného činu vyžaduje, aby analýze tohoto jevu byla věnována přednostní pozornost jak v teorii, tak v praxi.

Kriminální situace

Jako kriminální situace se označuje souhrn vnějšího prostředí a podmínek, za nichž je páchán trestný čin. Mezi přírodním a sociálním prostředím na jedné straně a trestným činem na straně druhé existují četné oboustranné vztahy, které jsou velmi různorodé a variabilní.

Kriminální situace působí na vznik stop trestného činu zásadně dvěma různými způsoby:

  1. prostřednictvím psychických stavů a vlastností pachatele, který sám je situačními okolnostmi determinován. Vnější faktory jsou psychickými procesy složitě transformovány a projeví se ve způsobu spáchání trestného činu, který se zobrazí ve stopách

  2. přímo, bez přičinění pachatele. Některé z nich lze vyjádřit přírodními zákony a zákonitostmi, takže mechanismus vzniku stopy lze více či méně exaktně definovat a případně též matematicky vypočítat (tak lze např. vyjádřit v podobě složitých vzorců z oblasti mechaniky a nauky o materiálu vznik tvarových deformací při působení zločineckého nástroje na překážku).

Vliv některých situačních faktorů na vznik stop však za dnešního stavu poznání nedokážeme vyjádřit formou přísně deterministických zákonitostí. Někdy je to proto, že jde o faktory okrajové. Protože moderní vědecká metodologie dokáže převážnou část deterministických zákonitostí „dešifrovat“, lze dovodit, že principálně existuje možnost objasnit proces vzniku stop a tím poznat trestný čin.

Některé situační faktory ovlivňující tvorbu stop:

Demografické a topografické podmínky místa činu zahrnují např. hustotu a charakter osídlení, hustotu dopravní sítě, frekvenci pohybu lidí v okolí místa činu. Pokud je např. spáchán trestný čin na odlehlém místě, neexistují očití svědkové apod., musí být dokazování orientováno zejména na věcné stopy.

Vlastnosti místa činu a jiných objektů, na nichž jsou zanechávány stopy, se v procesu vzájemného působení mezi původcem stopy a prostředím podílejí na konečné podobě stopy. Mimořádný význam pro poznání trestného činu má zejména místo činu. Důležité je však i místo přípravy na čin, trasa příchodu a odchodu, místo úkrytu pachatele apod..

Na povahu zanechaných stop mají vliv různé vlastnosti předmětů, na něž je pachatelem působeno, např. morfologie jejich povrchu, tvrdost materiálu atd..

Není v možnostech kriminalistické vědy ani praxe zpětně ovlivnit kvalitu stopy po spáchání trestného činu. Lze však uskutečnit předem některá speciální opatření, která mají pachateli znemožnit nebo ztížit spáchání trestného činu (např. k výrobě důležitých listin lze použít speciální papír, znesnadňující zásahy do textu).

Témata, do kterých materiál patří