Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Finance podniku - Tahák

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (243 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

-Krátkodobý plán (2týdny) – denní dispečink, vystavené faktury, přijaté faktury, vypočítané mzdy, podaná daňová přiznání, uzavřené smlouvy. (Pomáhá ladit výši půjček a kontrolovat zůstatky na bank. účtech a prostředky uložené v krátkodobém fin. majetku.)

-Denní dispečink (1den)– stavy účtů podle ranních výpisů, avíza o příchozích platbách, převody mezi vlastními účty, splatné faktury podle knihy závazků z účetnictví. (Určuje využití aktuálně disponibilní hotovosti pro hrazení splatných závazků a finanční rozhodnutí daného dne.) -slouží k finančním rozhodnutím daného dne. Základními informačními vstupy jsou zůstatky jednotlivých běžných účtů. Dalším důležitým údaje jsou potvrzené příjmy, které budou na účty připsány v odpoledních hodinách po zpracování platebních příkazů bankami. Následně lze snadno stanovit disponibilní hotovost k úhradě splatných faktur. Negativní rozdíly je třeba financovat z disponibilních zdrojů (kontokorentní úvěr), přebytky je nutné investovat na peněžním trhu na dobu, po kterou nebudou prostředky potřeba.

Časové horizonty plánů závisí na řadě vlivů – charakter odvětví, sezónnost prodeje, doba plnění kontraktů, průběžná doby výroby, způsob plánování výnosů a nákladů, dostupnost údajů, komunikační prostředky v rámci společnosti aj. Např. zákazníci distributorů elektřiny a plynu platí pravidelně zálohy v pevné výši, a proto lze s velkou mírou přesnosti plánovat období minimálně jednoho měsíce.

Plánování v různých měnách – má-li společnost významné fin.toky i v cizích měnách, vytváří pro takovou měnu samostatnou sadu plánu. Potom je třeba sestavit konsolidovaný plán likvidity za všechny měny, aby existoval pohled na veškerý fin.majetek společnosti.

Prognózování příjmů je nejpalčivějším problémem: *Snazší je situace v odvětvích, kde má společnost málo zákazníků, s každým jedná individuálně, platby jsou zajištěny různými instrumenty, dodržování termínů má vliv na podmínky dalších kontraktů (těžké strojírenství, dodávky investičních celků, chemie). Zde lze poměrně snadno odhadovat termíny skutečného připsání finančních prostředků na účet. *Komplikovanější je situace, má-li společnost velký počet relativně malých zákazníků (např. distribuce spotřebního zboží, částečně telekomunikace a energetika, zejména však maloobchod). Nelze v tomto případě spoléhat na individuální odhalování termínů skutečné úhrady zákazníkem a společnost často nemá ani možnost reálně ovlivnit, aby zákazník zaplatil v termínu.*Užitečným nástrojem je regresní analýza, která zkoumá závislost skutečných příjmů v minulosti na řadě faktorů, které ovlivňují objem příjmu (např. fakturace v minulém období, objem splatných pohledávek, plánovaný prodej, den v týdnu, den výplaty mezd, počasí aj. Výstupem je rovnice, pode níž lze počítat budoucí příjem.

Témata, do kterých materiál patří