Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Mikroekonomie 2 PMIKP - Vypracované otázky a odpovědi

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1001.52 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Mezní míra substituce ve spotřebě – znamená poměr, ve kterém je možno nahrazovat statek X statkem Y aniž by se změnil celkový užitek.

Mezní míra substituce ve směně – poměr, v němž může spotřebitel směňovat na trhu statky X a Y při vynaložení celého důchodu.

  1. Nakreslete indiferentní křivky (všechny varianty) a optimum spotřebitele.

  2. Nakreslete indiferenční křivky tak, aby mezní míra substituce byla konstantní. Nakreslete linii rozpočtu pro rozdílné příjmy a optimum spotřebitele. Stručně okomentujte.

  3. Jaké jsou vlastnosti indiferenčních křivek a matematicky to dokázat.

  • jsou klesající. Kombinace které znamenaji vice obou statku jsou preferovany před kombinacemi znamenající méně obou statku

  • Neprotínají se

  • v každem bode znazornujiciho spotřební situace se nachází indeïferencni křivák. Aby bylo mozne srovnávat uzitek jednotlivých kombinaci statku, musí kazda kombinace lezet na nejake ind. krivce

  • Jsou konvexni vzhledem k pocatku. cim méně ma spotřebitel statku X relativne ke statku Y, tim vice je ochoten ovbetovat statku Y, aby ušetřil dodatečnou jednotku statku X

  1. Uveďte axiomy preferencí spotřebitele (chce namalovat indiferenční křivky)

uplnost – poradi preferenci je uplne, umoznujeli spotřebiteli seradit všechny mozne kombinace statku a sluzeb

Tranzitivita – preferenci znamou u jedno dvojice statku lze pouzit ke zkoumani preferenci dvojic jinych

nepresyceni – vetsi mnozstvi spotrebovavaneho staku je vždy preferovano před mensim.

  1. Co je indiferenční křivka, jaké má vlastnosti, jaké typy znáš, proč se neprotínají.

množina kombnací statku X a Y se stejným souhrnným užitkem.2 Indifer.křivky: dva zákl. přístupy – na základě preferencí a na zákl. užitku. Vlastnosti: 1) jsou klesající, 2) neprotínají se, 3) v každém bodě obrázku znázorňujícího spotřební situace se nacházjí indeferenční křivky, 4) jsou kovexní vzhledem k počátku. Tvary: 1) statky žádoucí (pozitivní pref.), 2) statky nežádoucí (negativní pref.), 3) statky lhostejné (osa x), 4) změna preferencí s rost, množstvím statku. X a Y jako dokonalé substituty \ , nebo komplementy ∟.

  1. Zakreslete do grafu averzi k riziku, lhostejnost k riziku a riskování. Definujte spravedlivou a maximální pojistku.

  2. Zakreslit vztah k riziku (averze, lhostejnost, vyhledávání), co je to maximální a spravedlivá pojistka

Lidé mohou riziko vyhledávat nebo k němu mít naopak averzi, nebo jim může být riziko lhostejné. Přístup k riziku je vyjádřen ve tvaru fce užitku. 1) Averze = preferován jistý výsledek před rizikem se stejným očekávaným výsledkem. Fce užitku je konkávní. S rostoucím důchodem se mu potřeba riskovat zdá stále méně důležitá a uchyluje se stále více k bezpečnému očekávání menších, ale zaručených postupů. 2) Vyhledávání rizika = ochoten podstoupit nejistotu relativně malé pr-sti nejvyššího možného výsedku riskantní alternativy. Fce užitku konvexní – užitek roste rychleji než příjem spotřebitele. 3) Lhostejnost = nerozhodný při volbě mezi jistou a rizikovou alternativou rozhodnutí, pokud je výsledek shodný s očekáváným výsledkem rizikové alternativy.Fce je lineární – přímka. Lidé s averzí k riziku jsou ochotni vzdát se určité části příjmu, aby se riziku vyhnuli. Pojistné je pro spotřebtele nevýhodné – dává za pojistku více, než by v průměru ztratil, kdyby nastala pojistná událost. Ale pojištění mu jeho bohatství (welfare, W) tj. majetek i příjem, zachovává na úrovi stejné, než kdyby pojištěn nebyl. Jestliže očekávaná hodnota bohatství člověka s riziky nekrytými je stejná, jako by byla v případě stejných rizik pojištěním krytých, odpovídá náklad a takové poištění spravedlivé pojistce. Výše výdajů za pojištění je shodná s očekávanou ztrátou. Platí: EW=(W-L)* л + W*(1- л)=W-L* л, kde EW – očekávané bohatství, L – újma na bohatství, л – pr-nost. Maximální pojistka = taková výše pojistky, která vede k tomu, že užitek spojený s jistotou (dosaženou pjištěním) je shodný s očekávaným užitkem spojeným s riskantní alternativou (bez pojištění).

Témata, do kterých materiál patří