Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Mikroekonomie 2 PMIKP - Vypracované otázky a odpovědi

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1001.52 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

2 Indifer.křivky: dva zákl. přístupy – na základě preferencí a na zákl. užitku. Vlastnosti: 1) jsou klesající, 2) neprotínají se, 3) v každém bodě obrázku znázorňujícího spotřební situace se nacházjí indeferenční křivky, 4) jsou kovexní vzhledem k počátku.

Liší se tím, že mapa izokvant znázorňuje konkrétní hodnoty výstupu, zatímco u indif. mapy nejsme schopni vždy konkrétně určitě užitek

  1. indiferencni krivka a izokvanta - vlastnosti, v cem se lisi

Indierenční křivka = množina kombnací statku X a Y se stejným souhrnným užitkem.2 Indifer.křivky: dva zákl. přístupy – na základě preferencí a na zákl. užitku. Vlastnosti: 1) jsou klesající, 2) neprotínají se, 3) v každém bodě obrázku znázorňujícího spotřební situace se nacházjí indeferenční křivky, 4) jsou kovexní vzhledem k počátku. Tvary: 1) statky žádoucí (pozitivní pref.), 2) statky nežádoucí (negativní pref.), 3) statky lhostejné (osa x), 4) změna preferencí s rost, množstvím statku. X a Y jako dokonalé substituty \ , nebo komplementy ∟. Izokvanta = křivka, která je tvořena všemi kombinacemi vstupů vedoucími k tvorbě stejného výstupu. Mapa izokvant = nekonečně velký počet izokvant, informuje nás o maxim.dosažitelném výstupu při jakékoliv kombinaci vstupů. Izokvanta ukazuje různé kombinace dvou vstupů, které vedou ke stejnému výstupu firmy. VLASTNOSTI: 1) v mapě jsou jednotlivé izokvanty seřazeny severovýchodním směrem, 2) soustava izokvant v mapě je seřazena kardinalisticky = měřitelná úroveň vstupů, 3) neprotínají se, 4) konvexní k počátku

  1. Vysvětlete a graficky nakreslete nákladové optimum firmy

= místo dotyku izokvanty s izokostou

  1. Zakreslit mezní produkt

Obrázek

  1. Čím je definováno odvětví v podmínkách dokonalé konkurence a čím je stanoveno ustavení rovnováhy v odvětví v SR a LR?

Podmínky dokonalé konkurence1. Firmy prodávají standardizované výrobky, 2. Firmy přijímají ceny jako objektivní, 3. VF jsou v dlouhém období dokonale mobilní, 4. Firmy a spotřebitelé mají dokonalé informace6 Obecná východiska určení výstupu, pi němž firma maximalizuje ziskFirma maximalizující zisk podřizuje volbu vstupů (N) i výstupů (výnosů) dosažení maximálního ekonomického zisku. Ekonomiký zisk = TR – TC = TR – TCex – TCim, л budeme označovat TR – TCex. Velikost zisku л = P*Q – w*L-r*K, л = P*f(K,L)-w*L-r*K. Zisk bude maximální, při výrobě takového objemu produkce, kdy dodatečný přírůstek výstupu nepovedeke změně dodatečného zisku . První derivace fce zisku rovná nule. d л/dQ=0, protože platí d л/dQ= dTR/dQ – dTC/dQ a zároveň platí dTR/dQ – dTC/dQ = 0 a výsledkem je MR=MC. Toto zlaté pravidlo maxializace zisku lze interpretovat: aby firma max.zisk, měla by zvolit takový výstup, aby se při jeho výrobě mezní příjmy rovnaly mezním nákladům. Postačující podmínka maximalizace zisku je spojena s požadavkem rostoucích mezních nákladů, ve vztahu k růstu výnosů.Druhá derivace musí být záporná. d2 л/dQ2<0 a potom dMR/dQ < dMC/dQ. MC=MR, MR=dTR/dQ= P+Q(dP/dQ); eDP = (dQ/Q)/(dP/P); MC=P*(1+1/eDP); (P-MC)/P = -1/ eDP Pravidlo převrácené elasticity – čím cenově elastičtější bude poptávka po produkci firmy, tím menší můeme očekávat rozdíl mezi cenou a mezními náklady firmy – má smysl pouze tehdy, je-li poptávka elastická.(menší než 1). Náklady v SR bývají vyšší než náklady v LR – díky existenci fixních nákladů – firmě se v SR nedaří náklady optimalizovat (oproti LR)

Témata, do kterých materiál patří