Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Mikroekonomie 2 PMIKP - Vypracované otázky a odpovědi

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1001.52 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. druhy statků + engelova křivka

Engelova křivka = Pomocí indif.křivek a linií rozpočtu lze analyzovat změny opt.kombinace statku X a Y v závislosti na změnách důchodu. Lze sledovat i závislost mezi celk.důchodem a nakupovaným množstvímurčitého statku. Tento vztah vyjadřuje Engelova křivka (EC).

Pro každou úroveň důchodu I1,I2,I3 existuje optimální od E1,E2,E3. Každému bodu optima odpovídá určité množství statku X1,X2,X3. Na ose x – úrovně důchodu spotřebitele, na ose y – množství statku X.

V případě norm.statků – s růstem důchodu spotřebitele roste nakupované množství. Eng.křivka je rostoucí, má kladnou smšrnici. Odlišujeme staky NEZBYTNÉ (nakupované množství statku roste pomaleji než důchod, konkávní) a LUXUSNÍ(nakupované množství statku roste rychleji než důchod, konvexní). V příp. méněcenných stat.- spotřeba kledá s růstem důchodu, Eng.kř. je klesající.

Souhrnná Eng.k. jako součet tří dílčích křivek – ta první co jde nahoru. Pro nezbytné st. začala růst se zpožděním, rychlost růstu se zpomaluje. Pro luxus.st. se objevuje jako poslední, rychlost růstu roste. Pro méněcenné st. po nasycení klesá s rostoucím důchodem.

  1. Statky: a) co jsou menecenne statky, b) jaky je rozdil mezi menecennym a nezadoucim statkem, c) jaky je rozdil mezi nezadoucim a Giffenovym statkem, d) muze spotrebitel nakupovat menecenne statky ANO/NE a vysvetlit proc

méněcenný statek – statek, jehož nakupované množství se při nízkých úrovních důchodu bude zvyšovat, ale od určité úrovně důchodu začne klesat

nežádoucí statek – statek s negativní preferencí, statek, který přináší nežádoucí efekt (např. riziko)

Giffenův paradox, pro který je cenová elasticita kladná.

Byl definován na základě toho, že příslušníci chudých vrstev vadávali vysoký podíl svého příjmu za velmi levné a životně důležité statky – chléb, brambory – a zvyšovali poptávku po nich, přestože jejich cena rostla. Neexistoval na trhu dostupný levný substitut.

  1. Proč neměříme reakci poptávky na změnu ceny pomocí směrnice popt.křivky a místo toho se využívá komplikovanější vzorec pro elasticitu poptávky? Jaký je rozdíl mezi obloukovou a bodovou elasticitou a jak je můžeme použít?

oblouková elasticita:


$$e_{\text{ID}} = \frac{X_{2} - X_{1}}{X_{2} + X_{1}}:\frac{I_{2} - I_{1}}{I_{2} + I_{1}}$$

elasticita v bodě:

- pokud předpokládáme jen velmi malé změny v důchodu


$$e_{\text{ID}} = \frac{\frac{\text{δX}}{X}}{\frac{\text{δI}}{I}}$$

Cenová elasticita poptávky – udává o kolik se změnípoptávané množství po statku X, změní-li se jeho cena.

oblouková elasticita


$$e_{\text{PD}} = \frac{X_{2} - X_{1}}{X_{2} + X_{1}}:\frac{P_{x2} - P_{x1}}{P_{x2} + P_{x1}}$$

elasticita v bodě


$$e_{\text{PD}} = \frac{\frac{\text{δX}}{X}}{\frac{\delta P_{x}}{P_{x}}}$$

  1. Giffenův statek-definuj,vztah k důchodový elasticitě, může spotřebitel nakupovat pouze G.statek?

Témata, do kterých materiál patří