Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




cmejrek-zkouskove-otazky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (103.38 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Charakterizujte ideologii environmentalismu.

Environmentalismus (z anglického environment = prostředí) patří mezi nejmladší ideologie. Označuje širokou škálu idejí a koncepcí, jejichž společným jmenovatelem je snaha posuzovat člověka ve vztahu k jeho okolí a v komplexních souvislostech se světem přírody.

V rámci environmentalistické ideologie se objevilo i nové pojetí etiky – obsahem nejsou pouze vztahy mezi lidmi, případně mezi člověkem a společností, ale vztahy mezi živočišnými a rostlinnými druhy.

Základem environmentalismu se stalo přežití a udržení biotické rovnováhy.

Význam environmentalistické ideologie nelze posuzovat jen podle síly politických stran, které z ní vycházejí, mnohem důležitější je vliv environmentalismu na celou společnost, jeho podíl na změně veřejného mínění a přístupu lidí k palčivým otázkám dneška.

V České republice má environmentalismus své zástupce v některých členech Strany zelených, Strany pro otevřenou společnost a skupiny v rámci pokusů o vytvoření ekoplatformy ČSSD (Zelená platforma, Platan, Zvonečník) a další.

DEMOKRACIE A TOTALITA

Uveďte podstatné znaky demokracie jako politického systému.

Demokracie (z řeckého démos – lid a kratos – moc, panství) znamená moc či vládu lidu. Ve srovnání s autokratickými režimy se postupně ukázala jako životaschopnější uspořádání politických poměrů.

Hlavní znaky demokracie:

  • rovnost občanů – neuznávají se zde žádné rodové ani jiné výsady. Každý občan má aktivní a pasivní volební právo a ve volbách má rovnoprávný hlas,

  • zásada plurality – je reálná možnost skutečné volby a výběru. Mezi orgány moci a občana vstupují se svou zprostředkující rolí organizované politické subjekty (zejména politické strany), které reprezentují zájmy jednotlivých skupin. Pluralita není ovšem omezena na tento základní požadavek, znamená i mnohost svobodných politických aktivit,

  • dočasnost moci – zejména té politické moci svěřené zvoleným reprezentantům, která je zabezpečována periodicky se opakujícími volbami, které umožňují výměnu zvolených zástupců,

  • kontrola lidu – kontrola nad užitím moci, která je zabezpečována svobodnou činností opozice v parlamentu i opozice mimoparlamentní i různými kontrolními orgány (ombudsmanem, masovou komunikací,…)

  • ústavnost a právní řád – respektuje mezinárodní právo. Ústava musí obsahovat garanci základních lidských práv a svobod. Usilování o naplnění nezadatelných lidských práv patřilo k základním důvodům boje o prosazení demokratického politického systému a obrana a rozvoj lidských práv zůstává základní náplní zastupitelské, liberální, pluralitní demokracie,

  • dělba moci – dělba moci mezi mocí výkonnou (vláda a hlava státu), zákonodárnou (parlamentem) a soudní (nezávislé soudy) má zásadní význam nejen pro vzájemnou kontrolu relativně oddělených mocí, ale umožňuje jejich vyvažování či korigování,

  • většinový princip – je závazné rozhodnutí, pro které se rozhodne většina (menšina musí rozhodnutí většiny respektovat). Tím je zabezpečeno nejen prosazení většinové vůle lidu, ale i dělnost státních orgánů.

Témata, do kterých materiál patří