cmejrek-zkouskove-otazky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Vysvětlete pojmy politická socializace a politická participace.
Politická socializace je proces, v němž se člověk ztotožňuje s politickými hodnotami tím, že poznává fakta, přijímá určité normy a vytváří si vlastní politické postoje. Etapy politických zkušeností:
první etapa – dětství, vliv rodiny,
druhá etapa – školní docházka,
třetí etapa – zaměstnání.
Souhrn všech aspektů politické socializace vytváří komplexní systém postojů, názorů a hodnotových orientací, který se v praktickém životě projevuje ve vztahu k politice, politickému systému, jeho institucím jako politická kultura. Podle stupně závislosti a charakteru vztahu člověka k politickému systému lze hovořit o různých typech politické kultury.
Politická participace je stupeň účasti občanů na politice. Prvků ovlivňujících tento proces je mnoho a nelze je chápat jako uzavřenou množinu, ale právě naopak jako otevřený soubor schopný vstřebávat nové prvky, které jsou přinášeny vývojem politické reality a rozvojem společnosti.
Základním prvkem, který určuje účast občana na politice je politický systém (demokracie X totalita), také ekonomické a sociální postavení občana má vliv na jeho účast na politice. Stupeň participace je dále ovlivněn pohlavím, dosaženým vzděláním, věkem člověka, osobním stavem, sociálním původem. Často jsou zdůrazňovány psychologické vlivy na stupeň politické participace (vliv sdělovacích prostředků, charisma politiků,…). Nejčastějším a nejzřetelnějším projevem politické participace je účast občanů na volbách.
POLITICKÉ STRANY A SYSTÉMY POLITICKÝCH STRAN
Co jsou politické strany a jakou úlohu plní? Jak se liší evropské strany od stran v USA?
Politická strana je společenská organizace s dobrovolným členstvím, ve které se občané sdružují na základě společných cílů, zájmů a názorů. Strany jsou nezávislé na státu a navzájem rovnoprávné.
Politické strany usilují prostřednictvím voleb o získání co největšího podílu na státní moc.
Svou činnost financují z členských příspěvků, příjmů z vlastní hospodářské činnosti, darů a státních dotací (jejich výše je odvozena od volebních výsledků).
Dělení funkcí (úloh), které plní politická strana:
Formulace společných cílů a zájmů – jedná se o vnitřní projev každé politické strany. Není možné, aby každý jednotlivec uplatnil sám za sebe své zájmy, proto dochází k vytváření politických stran, které jsou charakteristické společnými cíly a zájmy, za něž pak mohou bojovat. (tato funkce náleží i zájmovým skupinám)
Mobilizace společnosti – jedná se o vnější projev každé politické strany. Zapojení široké veřejnosti do politiky státu prostřednictvím voleb, informováním společnosti, získáváním a politickou výchovou nových členů.
Socializace politiky a stabilizace vládních orgánů – politické strany nezajišťují komunikaci pouze směrem od voliče k politikovi, ale i naopak. Politik je odpovědný své straně a jejím prostřednictvím i občanům. Politické strany napomáhají tomu, aby vládní orgány byly stálé, bez častých a chaotických změn.