Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




cmejrek-zkouskove-otazky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (103.38 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Funkce ideologií:

  • vysvětlovací – pomáhá stranám a jejím stoupencům vysvětlit politické jevy a události

  • tvorba kritérií a žebříčků hodnot – poskytuje kritéria a hodnoty pro tvorbu ideologie

  • identifikační – umožňuje straníkům či sympatizantům poznat, ke komu patří, kdo jsou protivníci

  • programotvorná – nabízí „svým“ stranám základní rysy pro tvorbu politického programu. Každý politický program obsahuje jednak ideologii, jednak reflexi politické situace.

Pojednejte o pragmatismu a morálce v politice.

Pragmatismus – chování, jež se řídí spíše praktickými okolnostmi a cíli, než těmi ideologickými. V politické praxi existuje velmi tenká hranice mezi pragmatismem a nemorálním jednáním.

Mravní normy – mají úzký vztah k hodnotám a vytvářejí se ve společenské rovině. Dotýkají se osobní sféry člověka a vybízejí ho k určitému způsobu chování = způsob sociálního jednání (širší pojem).

Politické normy se vztahují k oblasti, která upravuje jednání pouze v oblasti politiky (užší pojem).

Odlišnost morálky a politiky, stejně jako naopak jejich souvislost a vzájemná podmíněnost nejsou obecně jednoznačně respektovány, neboť existují manifestní tendence je buď zcela odloučit (Machiavelli) nebo naopak zcela ztotožnit (Platón, Rousseau, Marx). Je-li morálka postavena mimo politiku, stává se nakonec její obětí. Stejně tak je tomu v obráceném případě, kdy je morálka s politikou ztotožněna a klade jí nedosažitelné cíle.

Politika a morálka se překrývají jen zčásti, jinak jde každá svou vlastní cestou. Ani demokracie není dokonalou společností a je nereálné očekávat, že může vynucovat v politické oblasti jednání, které by bylo v naprostém souladu d morálkou.

Charakterizujte liberalismus jako ideologii. Jaké principy vyznává, jakým vývojem prošly?

Liberalismus (latinsky liber – svobodný, liberalit – týkající se svobody, svobodomyslný) je politický směr, který stojí na tom, že svoboda je prioritní politická hodnota. Zrodil se z opozice vůči absolutismu v 17. a 18. století a z odporu k privilegiím pozemkové šlechty, odrážel ambice a zájmy rodící se střední třídy. Fáze liberalismu:

  • klasický liberalismus – zřízení, ve kterém by se každý jedinec mohl svobodně a samostatně rozhodovat o svém životě na základě vlastního přesvědčení slabý stát

  • moderní liberalismus – klasická liberální teorie selhává, tak se zrodila idea sociálního, pečovatelského státu, který plní širokou škálu sociálních a hospodářských funkcí

  • neoliberalismus – oživil se opět zájem o hodnoty klasického liberalismu zeštíhlení státu

Charakterizujte konzervatismus jako ideologii.

Konzervatismus (z latinského – conservare – uchovávat) vznikl v 18. století jako projev znepokojení a nesouhlasu šlechty a vysokého kléru s šířením liberálních idejí a se snahami liberálu, kteří se domáhali občanských práva a svobod a zavedení parlamentní demokracie. Jako pojmenování samostatné politické ideologie „konzervatismus“ používal až od počátku 19. století – pod vlivem politických a hospodářských změn zahájených Velkou francouzskou revolucí.

Témata, do kterých materiál patří