Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Teorie ke zkoušce

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (46.71 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Teorie ke zkoušce

Zaveďme operaci sčítání prvku množiny Rn předpisem (x1, x2, ... , xn) + (y1, y2, ... , yn) = (x1 + y1, x2 + y2, ... , xn + yn) a operaci násobení prvku množiny Rn reálným číslem r∈R r.(x1,x2, ... , xn) = (rx1, rx2, ... , rxn)

Množinu Rn s těmito dvěma operacemi nazveme aritmetickým vektorovým prostorem Rn. Prvky Rn, tedy uspořádané n-tice reálných čísel, nazveme aritmetickými vektory.

DEFINICE SKALÁRNÍHO SOUČINU

Nechť x = (x1, x2, ... , xn) a y = (y1, y2, ... , yn) jsou dva vektory z Rn. Skalárním součinem x.y nazveme reálné číslo x.y = x1y1 + x2 y2 + ... + xn yn .

DEFINICE JEDNOTKOVÉHO VEKTORU

Nechť xRn. Reálné číslo  x = nazveme velikostí (normou) vektoru x. Vektor x se nazývá jednotkový (normovaný) vektor, jestliže x  = 1 .

DEFINICE ORTOGONÁLNÍCH VEKTORŮ

Vektory x, y z vektorového prostoru Rn se nazývají vzájemně ortogonální (kolmé), jestliže x.y = 0.

Vektory x1, x2, ... , xk tvoří ortogonální skupinu vektorů, jestliže každé dva různé vektory z této skupiny jsou navzájem ortogonální, tj. jestliže xi . xj = δij  xi 2, kde δij je tzv. Kroneckerův symbol, pro který δij = 1 pro i = j ,

δij = 0 pro i ≠ j .

DEFINICE ORTOGONÁLNÍ BÁZE

Báze x1, x2, ... , xm podprostoru S vektorového prostoru Rn, m≤n, se nazývá ortogonální, jestliže vektory x1, x2, ... , xm tvoří ortogonální skupinu vektorů. Jsou-li navíc x1, x2, ... , xm jednotkové vektory, nazýváme tuto bázi ortonormální bází S.

DEFINICE ORTOGONÁLNÍHO DOPLŇKU

Nechť S je podmnožina Rn. Ortogonálním doplňkem množiny S v Rn nazveme množinu v∈ Rn ; vx = 0 pro všechny vektory x∈ S , označíme ji S⊥.

DEFINICE MATICE

Matice A typu (m,n) ∈N je tabulka reálných čísel uspořádaná do m řádků a n sloupců

DEFINICE MATICOVÉ OPERACE

Řekneme, že matice A a B jsou si rovny (A=B), jsou-li to matice stejného typu (m,n) pro jejichž prvky platí aij = bij i = 1, 2, … m, j = 1, 2, … m

DEFINICE HODNOSTI MATICE

Hodností matice A typu (m, n) rozumíme dimenzi podprostoru Rn generovaného řádkovými vektory matice A. Hodnost matice A označíme h(A).

Poznámka. Hodnost matice je rovna nejvyššímu počtu lineárně nezávislých řádku matice. Hodnost nulové matice h(O) = 0.

DEFINICE TROJÚHELNÍKOVÉ MATICE

Řekneme, že matice T typu (m, n) je trojúhelníková matice, jestliže m≤n a pro prvky matice T platí

tij = 0 pro j < i a tii ≠ 0 pro i = 1, . . ., m.

DEFINICE TRANSPONOVANÉ MATICE

Nechť A je matice typu (m, n). Transponovanou maticí k matici A nazveme matici AT typu (n, m) pro
kterou platí, že i-tý řádek matice A je i-tým sloupcem matice AT .

DEFINICE GAUSSOVY ELIMINAČNÍ METODY

Řekneme, že matice A je Gaussova matice, jestliže první nenulový prvek v každém řádku je zároveň posledním nenulovým prvkem příslušného sloupce a matice A navíc neobsahuje žádný nulový řádek.

METODA: rozšířenou matici AR nehomogenní soustavy rovnic převedeme pomocí ekvivalentních úprav řádků na Gaussovu matici a zpětnou substitucí od poslední k první rovnici soustavy získáváme postupně jednotlivé neznámé.

Témata, do kterých materiál patří