č. 2 Dezinfekce, sterilizace, poranění míchy
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Chemická sterilizace:
Používá se pro materiál, který nesnese fyzikální sterilizaci. Je nutné používat plyny předepsaného složení a koncentrace. Balí se do kombinovaných obalů (papír-folie). Tento způsob chrání materiál před sekundární kontaminací.
Sterilizace formaldehydem využívá odpařování formaldehydu z formalínu při podtlaku až -90 kPa, teplotě do 80°C. Expozice je stanovována pro každý přístroj zvlášť, při schvalovacím řízení. Má silné baktericidní a virucidní účinky. Působí pouze povrchově, nemá penetrující účinky. Pro silnou absorbci se nehodí ke stzerilizaci umělých hmot. Vlhkost snižuje účinnost metody.
Sterilizace etylenoxidem využívá par etylenoxidu při přetlaku i podtlaku. Teploty se pohybují hluboko pod 100°C. Má výborné povrchové účinky a průnik hmotami. Nevýhodou je silná hořlavost, výbušnost par a kancerogenita. Proto je nutné pečlivé odvětrávání. Stačí jeden přístroj pro celý region.
Sterilizace persterilem využívá par kyseliny peroctové. Má především povrchové účinky. Penetrace je malá. Má silné korozivní účinky na kovové materiály s vyjímkou nerezavějící oceli a hliníku. Pro pravidelné použití je třeba denně připravovat nový roztok, neboť se během 24 hodin rozkládá.
Sterilizace OB plynem je způsob využívající směs etylenoxidu a metylbromidu. Má dobré sterilizační vlastnosti, ale vysokou toxicitu.
Nutnou součástí sterilizačního postupu je kontrola a odvětrávání materiálu. Kontrolu dříve zajišťoval hlavní hygienik. V současné době si provádí kontorlu každé pracoviště samostatně. Za kontrolu sterilizace je zodpovědný pracovník provádějící sterilizaci. Kontrola se provádí biologickými indikátory a fyzikálně-chemickými indikátory. Biologické testy spočívají ve vkládání testovacích kmenů bacillus stearothermopilus, nebo bacillus subtilis. Chemické testy reagují změnou barvy. Bowie-Dick test prokazuje pronikavost páry. Periodické kontroly a servis zajišťují servisní pracovnící dle metody AHEM příloha 2 (1994). Kontoroly účinnosti přístrojů se provádí vždy před uvedením nového přístroje do provozu, po provedené opravě, u přístrojů s vakuovým testem 1x za půl roku, na odděleních centrální sterilizace 1x za měsíc a u ostatních po 200 provedených cyklech.
Dezinfekce
Dezinfekce je soubor opatření, která mají za cíl přerušit cestu nákazy od zdroje, ke vnímavému jedinci. Dezinfekční prostředky mají působení baktericidní, sporicidní, virucidní, nebo fungicidní. Mohou být práškové, nebo tekuté k pozdějšímuředění na pracovní roztoky. Pouze prostředky určené pro dezinfekci rukou se neředí. Efekt nezávisí pouze na vlastnostech dezinfekčních prostředků, ale také na vlastnostech a míře rezistence mikroorganismů. Pro vhodný dezinfekční prostředek se rozhodujeme na základě stěrů z pracovního prostředí. Prostředky je nutné po 2-3 měsících měnit.