Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




č. 2 Dezinfekce, sterilizace, poranění míchy

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (85.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Léčba se skládá z užívání léků a udržování pohyblivosti kloubu během počátečního stadia, kdy teprve dochází k růstu kostí, aby se zachoval rozsah pohybu, který je nezbytný pro správný sed na vozíku, symetrické umístění pánve a maximální pohyblivost. Jestliže se HO rozvine až do fáze značného omezení flexe v kyčli je pravděpodobné že dojde k pokřivení páteře při sedu na vozík.

Tento problém přispívá k deformacím trupu, jako je skolióza, kyfóza a následné defekty kůže v oblasti kříže.

LÉČBA A KOMPREHENSIVNÍ REHABILITACE

Kvalitní léčba člověka s míšní lézí by měla probíhat na specializovaných pracovištích s vyškoleným týmem odborníků. Takovým pracovištěm je spinální jednotka. Tady probíhá léčba akutního a subakutního stádia poranění s návazností na fundované rehabilitační centrum, ve kterém každý jedinec prodělává intenzivní rehabilitační výcvik.

Cílem celého procesu je dosažení maximálního stupně soběstačnosti, který dovolí neurologická léze, dále pak příprava na život na vozíku doma, ve společnosti a v zaměstnání.

Komprehensivní (ucelená) rehabilitace je soubor opatření, který využívá všech reziduálních funkčních schopností člověka (fyzických i duševních) k minimalizaci následků postižení a k vytvoření co nejvyšší míry soběstačnosti. Dělí se na tři hlavní složky:

1) Léčebná rehabilitace

2) Sociální rehabilitace a

3) Pracovní rehabilitace

Důležité je, aby se všechny tři složky vzájemně prolínaly, doplňovaly a případně modifikovaly dle individuální potřeby pacienta.

Rehabilitační metody:

Fyzioterapie je (spolu s ergoterapií) součástí léčebné rehabilitace. Jejím cílem je pomocí léčebných postupů a metod léčebné tělesné výchovy odstranit defekty a funkční poruchy, udržet nebo zlepšit fyzickou kondici, kloubní pohyblivost, pohybovou koordinaci a svalovou sílu. Využívá k tomu řadu cílených metodik:

Respirační fyzioterapie: Slouží k nácviku základních prvků dechových cvičení pro zlepšení plicní ventilace, expektorace a vitální kapacity plicní. Rozdělujeme ji na statickou, dynamickou, mobilizační a kondiční.

Vojtův princip: Můžeme účinně využít u řady pacientů po poranění míchy. Podstatou principu je probuzení vrozených matric CNS pomocí základních pohybových stereotypů reflexního plazení a otáčení. Dále je také možné ovlivnit dýchání, spasticitu, senzitivitu, vazomotoriku, správný sled svalové činnosti a aktivity.

Pasivní pohyby DKK, HKK a trupu: Se provádějí v plném (pokud je to možné) fyziologickém rozsahu ve všech kloubech jako prevence svalových a kloubních kontraktur, pro udržení mobility a podpory oběhu ve všech denervovaných strukturách.

Aktivní cvičení: Provádíme dle možností a podle stavu pacienta. Cílem je vycvičit (posílit) zbytkové svalstvo všemi možnými způsoby (aktivní cvičení na žíněnce, s thera-bandy, v závěsu, na míčích, proti odporu, atd.) pro získání a udržení maximální možné soběstačnosti a nezávislosti (nácviky sedu, přesunů, vlastní mobility, případně i chůze).

Témata, do kterých materiál patří