Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




č. 2 Dezinfekce, sterilizace, poranění míchy

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (85.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

A. Sterilizace a dezinfekce v chirurgii

Vymezení pojmů:

1. Sterilizace

Sterilizace je souhrn opatření při kterých se na předmětech usmrcují všechny mikroorganismy, včetně rezistentních spor, mikroskopických hub, vývojových stádií protozoí, event. helmintů.

2. Dezinfekce

Dezinfekce je soubor opatření sloužících ke zneškodňování mikroorganismů pomocí fyzikálních, chemických nebo kombinovaných postupů, které mají přerušit cestu nákazy od zdroje k vnímavému jedinci.

Sterilizace

Způsoby steriliace:

Fyzikální- vlhkým teplem

suchým teplem

radiační

plazmová

Chemická- formaldehydem

etylenoxidem

persterilem

OB plynem

Sterilizace vlhkým teplem:

Fyzikální parní sterilizace je použití nasycené vodní páry pod tlakem. Pro všechny typy parních sterilizátorů platí parametry

  1. 120°C, tlak 200 kPa, přetlak 100 kPa, expozice 20 min., nebo

  2. 134°C, tlak 300 kpa, přetlak 200 kPa, expozice 10 min.

V parních sterilizátorech se sterilizují všechen materiál, který snese teplotu 140°C. Je možno sterilizovat kovové nástroje, obvazový materiál, sklo, porcelán, lněné a bavlněné prádlo. Materiál chystaný ke sterilizaci se musí důkladně očistit. Vhodným obalovým materiálem jsou lukasterikové sáčky a kovové bubny. Sterilita lukasterikových sáčků je až 6 měsíců. Sterilita bubnu je 48 hodin. Po otevření maximálně 24 hodin. O sterilizaci se vede dokumentace a sterilizovaný materiál musí být označen datem provedení.

Sterilizace suchým teplem:

Streilizace suchým teplem je způsob sterilizace horkým vzduchem v horkovzdušných sterilizátorech při teplotě 160-220°C. Za optimální teplotu se dá považovat 180°C. Metoda je vhodná pro kovové nástroje, sklo a porcelán. Ostré nástroje se častou sterilizací tupí. Pro horkovzdušné sterilizátory s nucenou cirkulací platí parametry

  1. teplota 160°C, expozice 60 min.

  2. teplota 170°C, expozice 30 min.

  3. teplota 180°C, expozice 20 min.

Fyzikální radiační sterilizace:

Radiační sterilizace vužívá ionizační záření. Používá se radioaktivní kobalt 60. Sterilizační dávka záření je 25 kGy. Provádí se ve specializovaných radiačních centrech jako například Velká Bitýška. Používá se pouze v průmyslové výrobě pro předměty na jedno použití. Je vhodná pro výrobky z umělé hmoty. Opakovaným ozařováním se u některých předmětů z umělé hmoty mění jejich vlastnosti.

Fyzikální plazmová sterilizace:

Plazma je čtvrté skupenství hmoty. Plazmu o nízké teplotě je možné vyvolat působením silného elektrického pole, podobně jako v neonových trubicích. Chemickým prekurzorem aktivních částic je 58% H2O2. Příkladem sterilizátoru využívajícího princip plazmy je Sterrad. Plazma má široké možnosti použití. Je neagresivní, netoxická, šetrná k nástrojům a přístrojům. Postup je vhodný ke sterilizaci tekutin, textilu a materiálu na bázi celulózy za změněných parametrů.

Témata, do kterých materiál patří