Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Psychologie - starší varianta 2010

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.13 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

28. Školsky významné nedostatky ve struktuře nadání (specifické vývojové poruchy učení): Dyslexie, dysortografie, dysgrafie, dyskalkulie. Symptomatologie, příčiny, vliv na školní výkon. Možnosti korekce, zásady specifického přístupu učitele a rodiče.

29. Neurotické poruchy u dětí, dospívajících a dospělých. Symptomatologie, příčiny, možnosti psychologického a pedagogického korektivního ovlivnění.

30. Syndrom ADHD. Lehká mozková dysfunkce. Příčiny, symptomatologie, vývoj, vliv na školní výkon, zásady specifického přístupu učitele a rodiče k dítěti s LMD. Organicita v chování, řeči a kresbě.

Psychologie je empirická přírodně - společenská věda o člověku.

Slovo psychologie má původ v řečtině (psyché – duše, logos – rozum).

Psychologie byla původně součástí filozofie, jako samostatná věda se začala vyčleňovat ve 2. pol. 19. stol. Za jejího zakladatele je považován německý psycholog Wilhelm Wund, který r.1879 založil 1. psychologickou laboratoř na světě (v Lipsku).

Jejím předmětem je prožívání a chování jedince.

Prožívání – je souhrnným označením všech vnitřních subjektivních psychických procesů a stavů (např. vjemy, představy, emoce, procesy řešení problému, rozhodování, vybavování z paměti apod.)

Člověk si psychické procesy a stavy uvědomuje jen do určité míry, proto můžeme rozlišit vědomé a nevědomé prožívání.

Prožívání se projevuje navenek v chování člověka (např. výraz emocí), ve slovních projevech a výpovědích.

Chování – je souborem vnějších projevů člověka, (které jsou zpracováním a vyjádřením vnitřní situace člověka).

Je to jakákoliv lidská tělesná aktivita, kterou lze pozorovat, zaznamenávat nebo měřit. Chování zahrnuje mimiku a gestikulaci (např. projevující radost, překvapení, rozmrzelost apod.) vegetativní reakce (zblednutí, zčervenání, změny v dýchání, zvýšení krevního tlaku, tepové frekvence, pocení atd.) Patří sem také řeč. (Chování lze dělit také na verbální a neverbální. Řečové projevy si uvědomujeme a řídíme je, zatímco neverbální chování si často neuvědomujeme, je mimovolní.)

Osobnost člověka je však mnohem více než proces chování a prožívání – k poznání osobnosti je nezbytné zkoumat tyto procesy v dalších souvislostech. Chování a prožívání jsou vždy projevem osobnosti určitého člověka s jeho individuálními vlastnostmi a dispozicemi ve vzájemném působení s prostředím.

PSYCHICKÉ JEVY OSOBNOSTI

1) Psychické procesy

  1. poznávací (kognitivní) procesy – vnímání, představy a fantazie, myšlení,…

  2. procesy paměti – zapamatování, uchování, vybavení

  3. motivační procesy – citové a volní

2) Psychické stavy

- stavy pozornosti, citové stavy (např. smutek, úzkost, radost)

Mění se v průběhu dne nebo i delší doby.

3) Psychické vlastnosti

Témata, do kterých materiál patří