Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Psychologie - starší varianta 2010

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.13 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

3) PŘEDVÍDAT lidské chování a prožívání. Kvalitní, dobře ověřená teorie by měla umožňovat předvídání další dějů. Např. Jean Piaget - teorie kognitivního vývoje – na jejím základě lze předvídat, jaké kognitivní operace bude provádět zdravé dítě určitého věku.

4) VYUŽÍVAT získané znalosti ke zvyšování lidské spokojenosti a zdraví – jedná se o nejvýznamnější cíl psychologie. V tomto smyslu se psychologie řadí mezi pomáhající profese

O realizaci tohoto cíle usilují zejména klinická a poradenská psychologie.

Psychologické disciplíny

1. základní (teoretické)

  • obecná psychologie – zkoumá zákonitosti duševní činnosti psychicky zdravého člověka. Poskytuje ostatním psychologickým vědám pojmový a poznatkový aparát.

  • psychologie osobnosti – zabývá se strukturou a vývojem osobnosti, zkoumá podobnosti a odlišnosti mezi lidmi

  • vývojová (ontogenetická) psychologie – zaměřuje se na vývoj člověka od početí až do smrti. Zkoumá tělesné, emocionální, kognitivní a sociální změny, k nimž dochází během celého lidského života. Důležitým tématem vývojové psychologie je stanovení podílu vlivu dědičnosti a prostředí na psychickém vývoji.

  • sociální psychologie – věnuje se zejména sociálním skupinám, vlivu skupin a společnosti na jedince

  • psychopatologie (patopsychologie) - řeší otázky psychických poruch a obtíží. Zabývá se jejich vznikem, popisem, tříděním a léčením.

  • biologická psychologie – zkoumá vzájemné vztahy mezi tělesnými procesy a psychickým děním

2. aplikované (praktické)

  • klinická psychologie – řeší otázky diagnostiky, terapie, prevence a péče o nemocné. Zabývá se nejen psychicky nemocnými, ale i psychosomatickými onemocněními, zab. se vztahem lékaře k pacientovi, postojem pacienta k nemoci.

  • poradenská psychologie – zabývá se školním, výchovným, profesním a rodinným poradenstvím (dříve manželské poradny)

  • pedagogická psychologie – řeší otázky výchovy a vzdělávání – ve školách, v rodinách a mimoškolních zařízeních. Zajímá se o žáky, jejich rodiče, učitele a vychovatele ve vzájemném působení.

  • forenzní (soudní) psychologie – zabývá se chováním a prožíváním lidí v situacích regulovaných právem (např. forenzní psychologové posuzují věrohodnost svědeckých výpovědí, trestní zodpovědnost pachatelů vzhledem k jejich možným psychickým poruchám, podílejí se na přijímání nových policistů a na jejich výcviku)

  • psychologie práce – zabývá se podmínkami práce a jejich vlivem na pracovní výkon (vnitřní podmínky – schopnosti, dovednosti a motivace pracovníků, vnější podmínky – vybavení pracoviště, hluk, osvětlení, pracovní doba, počet a délka přestávek)

Z psychologie práce se postupně vydělila: inženýrská psychologie – zkoumá vztahy lidské psychiky a strojů, psychologie trhu – řeší otázku nabídky a poptávky, vytváření reklamních strategií, psychologie zákazníka – rozmístění zboží v supermarketech a ve výlohách tak, aby podněcovalo lidi k nakupování.

Témata, do kterých materiál patří