Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Psychologie - starší varianta 2010

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.13 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

- oblast temperamentu, charakteru, schopností (např. nadprůměrná inteligence, extraverze, introverze, dominance, submise, apod.)

Jsou poměrně stálé.

V psychologii existuje několik teoretických přístupů, z nichž každý odlišně definuje předmět studia psychologie, zaměřuje se na rozdílná témata a používá svébytné výzkumné metody.

BIOLOGICKÝ PŘÍSTUP

Za předmět studia se považují: biologické, zejména neurofyziologické procesy, jež jsou základem chování a prožívání.

- představitelé tohoto přístupu považují tělo a mysl za neoddělitelný celek

Jeden z hlavních proudů biologického přístupu se zaměřuje na zkoumání mozku – které oblasti se podílejí na učení, myšlení, cítění.

K průkopníkům tohoto směru patřil nositel Nobelovy ceny neurolog R.W.Sperry (1913-94).(Jako první prováděl experimenty s přerušením spojení mezi oběma hemisférami v oblasti corpus callosum, na základě kterých se pokusil stanovit, jaké typy myšlení v nich probíhají.) V současnosti je v Čechách významným představitelem tohoto přístupu profesor František Koukolík (nar.1941)

Další významný proud v rámci biologického přístupu pokládá za předmět studia psychologie evoluční vývoj lidské psychiky a chování a zkoumání genetického základu.

Jeho představitelé navazují na dílo angl. přírodovědce Charlese Darwina – např.americký psycholog William James (1842–1910), který prohlašoval, že velká část lidského chování je regulována instinkty podobně jako chování zvířat. Další průkopník – americký přírodovědec E.O.Wilson – dokazoval, že mentální procesy, které se osvědčily pro přežití nebo pro zvýšení reprodukce, mají genetický základ.

BEHAVIORISTICKÝ PŘÍSTUP

behaviorismus – (z angl. behaviour = chování) – dominoval především v 1.pol. 20. století.

- zakladatel – Američan John B. Watson

- zaměřuje se na studium chování

Jednotkami chování jsou spojení stimulu (S) a reakce (R). Lidská mysl je černá skříňka (black box) k níž objektivními metodami vědeckého zkoumání nelze proniknout.

Behavioristé přeceňovali roli výchovy (odměny a tresty) a neuznávali vrozené psychické dispozice.

Hlavní výzkumnou metodou byl experiment – mnohé pokusy byly prováděny na zvířatech a jejich výsledky zobecňovali i na lidské chování. Lidé se však od zvířat liší právě tím, že dokáží popsat svou vnitřní psychickou zkušenost.

PSYCHODYNAMICKÝ PŘÍSTUP

- psychodynamický přístup navazuje na psychoanalýzu

- zakladatelem psychoanalýzy byl Sigmund Freud, který se zabýval zkoumáním nevědomí

Freud byl přesvědčen, že všechny duševní prožitky i projevy chování mají svou příčinu (princip determinismu), kterou obvykle není vědomý racionální důvod, ale nevědomý motiv (sexuální a agresivní pudové impulsy), které se společnost pokouší potlačovat a ovládat.

Témata, do kterých materiál patří