Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Psychologie - starší varianta 2010

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.13 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

K psychodynamické psychologii lze přiřadit také dílo Alfreda Adlera, Carla G. Junga, Karen Horneyové, Ericha Fromma, H. S. Sullivana a dalších.

Současná psychodynamická psychologie (včetně psychoanalytické), nepovažuje za hlavní zdroj psychopatologie konflikty mezi pudovými impulzy a jejich restrikcí, nýbrž poruchy interpersonálních vztahů v dětství.

Psychoanalýza se opírá především o klinické kazuistické studie, což se výzkumně orientovaným psychologům jeví jako málo průkazné.

FENOMENOLOGICKÝ PŘÍSTUP

Fenomenologická psychologie je filozoficky a humanisticky orientovaný směr psychologie 20. století, který se zabývá problematikou lidského bytí a jeho smyslu, otázkami lidského svědomí, zodpovědnosti, osamělosti, intimity.

Vyvíjela se v opozici vůči behaviorismu a psychoanalýze.

- za předmět studia považuje prožívání

- hlavní metodou získávání poznatků je introspektivní přezkoumávání nezkreslené vnitřní zkušenosti

PŘÍSTUP TVAROVÉ PSYCHOLOGIE

Gestalt psychologie – něm. slovo gestalt = tvar, útvar, vzorec, struktura

Tento směr je založen na celostním chápání psychického dění – jde o nadřazenost celku nad částmi

- zakladatelé: něm.psycholog M.Wertheimer, K. Koffka a W. Kohler

- využívána je metoda introspekce

KOGNITIVNÍ PŘÍSTUP

- kognitivní psychologie se zrodila v 50. a 60. letech v USA

- Jean Piaget – uveřejnil teorii kognitivního vývoje

- předmětem studia jsou mentální, především poznávací procesy

- kognitivní psychologie chápe lidskou psychiku jako systém zpracování informací

Zkoumá způsoby, kterými si utváříme mentální reprezentace okolního světa, reflektujeme své vlastní prožívání a psychické dění druhých lidí. Zjišťuje jak se učíme, pamatujeme si minulost a plánujeme budoucnost, jak uvažujeme, rozhodujeme se a užíváme jazyk.

2. Cíl psychologie jako vědy. Základní a aplikované psychologické disciplíny. Vztah psychologie k příbuzným vědám. Biologická, sociální a osobnostní determinovanost psychiky. Periodizace psychického vývoje.

Cíl psychologie jako vědy: (Plháková, 2007)

Psychologové si kladou čtyři obecné cíle: popsat, vysvětlit a předvídat lidské chování a prožívání. Získané poznatky chtějí využívat ke zvyšování lidské spokojenosti a zdraví.

1) POPSAT rozmanité projevy chování a duševního dění (prožívání). Psychologové se snaží zjistit, jak lidé myslí, cítí a jednají v nejrůznějších situacích. (metody – např. pozorování, rozhovor, experiment, standarizované diagnostické testy.)

2) VYSVĚTLIT jaký je význam získaných údajů. Vytváří se různé psychologické teorie, které vysvětlují lidské chování a prožívání. Než je nějaká teorie přijata musí být empiricky ověřena.

Původní teorie je však často nutné pozměnit, nebo dokonce nahradit novými. Fakta ověřená empirickými výzkumy nelze pokládat za stabilní a trvalá. Svět se rychle mění – např. údaje, které byly nashromážděny před 40 či 50 lety o lidské sexualitě, rozdílech mezi muži a ženami, dnes již neplatí.

Témata, do kterých materiál patří