Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Závěrečná zpráva z oborové praxe (přírodopis)

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (101.24 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Na místě čtvrté zastávky je vozíkem s plechovou stěrkou do vaničky zachycován neusazený jemný písek a tuk, což je sváženo do kontejneru, avšak lepší tuk do popelnice, odkud se přepravuje do spalovny.

U páté zastávky byl k vidění ultrazvukový přístroj k počítání obsahu tekoucí čistírnou, jenž zaznamenává 12 vzorků po dvou hodinách. Stejné vzorkování probíhá také na odtoku.

Obsahem šesté zastávky byla chemická část čistírny, kde se voda dočišťuje. Součástí jsou zde tři jednotky, a to sonolýza ozonu, ultrafiltrace a kombinace mikrofiltrace s UV zářením. Dále jsou zde šneková čerpadla, která zde zajišťují zdvih vody o čtyři až pět metrů.

Sedmou zastávkou byla již biologická část ČOV obsahující reaktory a především mikroorganismy živící se organickým uhlíkem za přítomnosti kyslíku. Při 1. stupni znečištění probíhá oxidace amoniaku, v 2. stupni denitrifikace za uvolnění dusíku a při 3. stupni defosfatace, kdy je dávkován síran železitý či v zimě síran hlinitý, jehož pomocí probíhá odstranění plynů.

Dochází zde nato také k oddělení čisté vody od kalu, který se pomocí čerpadel vrací do reaktoru.

Přítomné je tady také zařízení, odkud je voda přes soustavu hřebínků a stěrek odčerpávána z čistírny ven. Část vody odtud postupuje do rybníka, část do řeky.

Součástí poslední zastávky bylo šest nádrží, kde probíhá zpomalení vody, primární usazování kalu a stírání plovoucí nečistoty z biologické čistírny. Přes násypku se nečistota sváží do čtyř vyhnívacích komor a dvou uskladňovacích nádrží, kam se působením odstředivých sil denně načerpá kal obsahující spoustu choroboplodných zárodků, jenž se pak odváží do kontejneru. Odváženy jsou zde dva druhy kalů, jednak mokrý a jednak suchý, který je vytvářen celoročně, a to zahříváním a vysrážením ve vaně pomocí rotujícího hřídele. Postupně je tento kal vysušen až na prach. Zápach je odstraňován vzduchotechnikou.

Při vyhnívání za teploty 35 °C vzniká bioplyn, z něhož se ve spalovacím zařízení vyrobí až 1 500 kW elektrické energie. Do motorových plynojemů s vnitřním balonem jako okénkem se pomocí ventilátoru vznáší bioplyn, jenž obsahuje příměsi síry, kterých je zbavováno odsiřovací kúrou.

Čtvrtá a zároveň poslední navštívená exkurze se konala v Pavilonu Anthropos, Pisárenská 273/5, Brno, ve čtvrtek dne 15. 10. 2015 v době zhruba 14:00 – 16:00.

Mým úkolem je zde na podkladu muzejních sbírek vyložit poznatky o etapách vývoje člověka.

V závěru také zmiňuji expozici významného umělce Zdeňka Buriana, která zrovna v Pavilonu probíhala.

Pavilon je pojmenován podle řeckého slova „anthropos“, což v překladu znamená člověk.

Stejně jako Biskupský dvůr je i Pavilon Anthropos součástí MZM.

Zde probíhají stálé expozice na téma Genetika ve vývoji člověka, Příběh lidského rodu a jiné.

Témata, do kterých materiál patří