Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ZÁPISKY

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (44.38 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

precizněji uspořádané.

Smysl filosofie pro řešení životních situací

Závažným problémem současné filosofie je otázka po jejím smyslu pro člověka 21. století. Není již mrtvou disciplinou, která oslovovala intelektuály dávných staletí? Nezahynula zároveň s údivem člověka nad úžasností světa?

Je faktem, že v dějinách jsou celá dlouhá období, kdy se lidé bez filosofie obešli. Jsou to klidná období, kdy se věci nemění a lidé vystačí s tím, co jim sdělí a předají generace otců a dědů. Avšak v obdobích, kdy přichází k dynamickým změnám, děti nerozumějí svým rodičům (možná je ani jejich pohled na svět nezajímá) a rodiče svým dětem. V takovém světě právě žijeme, hledáme ve světě nové otázky a ty někdy úspěšně a někdy zcestně zodpovídáme. Proto by současná filosofie především měla vyvádět lidstvo ze slepé víry v to, v co se právě věří, ke kritickému pohledu na svět. Tato cesta nás vede od zaslepenosti (a nekritické poslušnosti) ke svobodě a odpovědnosti. Člověk dnešního věku by se měl odpoutat od svého primárního údělu (obstarávání věcí v supermarketech bez souvislosti s tím, zda je vůbec potřebuje) a vytvořit si čas na přemýšlení. Jedině člověk, který umí kriticky uvažovat o sobě jako lidské bytosti, společnosti, v níž žije, popř. o úloze sebe sama v této společnosti, se nestane snadným, lehce ovladatelným a zneužitelným prostředkem demagogů či ideologů. Přemýšlejme kriticky o problémech dnešního světa: kladech i záporech globalizace, migračních vlnách valících se Evropou (zde o toleranci a pluralismu), dlouhodobém soužití člověka se světem přírody, svobodě a zodpovědnosti, popř. o smyslu vlastní existence, hodnotách a penězích…Učme se nejdříve přemýšlet o věcech či jevech, které důvěrně známe - tady a teď, v místě, kde žijeme a v době, která nás tíží.

V následujících kapitolách našeho putování tedy nahlédněme do myšlenek či filosofických systémů vybraných filosofů a nechme se jimi inspirovat k vlastním úvahám o základních otázkách bytí i lidského poznání, možná i úvahám dotýkajících se problémů morálních.

Základní pojmy a závěrečné úkoly

Základní pojmy kapitoly Filosofie a filosofování:

Filosofie
Filosofování
Mýthos
Údiv
Úzkost
Pochybování
Filosofické otázky

Závěrečné úkoly

Pokuste se zamyslet nad odpovědí na filosofické otázky, které jsou součástí prvního tématu. Pro usnadnění práce je zopakujme podle dělení. K některým odpovědím předkládáme možnosti. Ty však nejsou závazné a definitivní, proto jsou vždy otázkou.

Otázky méně obecné :
-Co je dobro a zlo?
-Co je pravda, nepravda a lež?
-Co je zločin a má vždy následovat trest?
-Co je krása a ošklivost?
-Co je láska a nenávist?

Otázky obecné až nejobecnější vztahující se k pojmu svět:
-Co je svět?
-Odkud je svět?
-Co je podstatou světa?
-Je svět poznatelný?
-Je svět takový, jaký se mi jeví ve smyslovém poznání?
-Je (existuje) vůbec svět?

Otázky obecné až nejobecnější vztahující se k pojmu já:
-Co je já?
-Jaký smysl má můj život?
-Je(existuje) vůbec já?

Nejobecnější otázka:

Témata, do kterých materiál patří