Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ZÁPISKY

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (44.38 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Abychom nepodlehli názoru, že se člověk ke kladení filosofických otázek dostane pouze v tragických situacích, autorka textu předkládá ještě jednu cestu, která je dokonce spojena s pocity klidu, přátelství. Tuto cestu nazvěme filosofování. Jak takové filosofování může vypadat? Představme si následující situaci:

Sedíte s přáteli a povídáte si o tom, co a jak se ve Vašem malém či tom velkém světě děje. A najednou se dostanete do fáze že se snažíte proniknout do podstat sledovaných problémů, kladete si další a další otázky, které jsou obecnější…a nakonec až ty téměř nejobecnější. A to jsou ty, které bychom mohli označit jako otázky filosofické. Pokud máte zájem se dozvědět, které to jsou, čtěte dále.

Nahlédneme-li do učebnic dějin filosofie či do děl slavných i méně slavných filosofů, možná s překvapením zjistíme, že tito slavní mužové si kladli otázky, které si v určité životní situaci (viz cesty k filosofii) klade mnohý z nás. Filosofové však pracují s čistou racionalitou, nehledají „praktické“ výsledky svých teoretických úvah a vůbec jim nevadí, že na některou ze svých otázek nenaleznou odpověď. To však není důvodem k pocitu méněcennosti či panického útěku od otázek, které nás mnohdy trápí. Nevadí, že nejsme filosofy, že naší doménou není filosofie, pro obyčejného člověka je důležité, že je schopen takzvaného filosofování. I to je zajisté projevem toho, co Aristotelés nazývá Homo metaphysicus. Právě filosofické tázání (možná i ve formě filosofování) je důkazem probuzení člověka metafysického v každém z nás.

Bylo by možno uvést mnoho takových otázek, vyberme však ty z nich, které nalezneme poměrně často ve filosofických spisech, i když precizněji formulované a jistě precizněji uspořádané.

Otázky filosofické

My se naše tázání pokusíme rozdělit dle obecnosti filosofických otázek na otázky méně obecné a otázky obecné až nejobecnější:

Otázky méně obecné :
-Co je dobro a zlo?
-Co je pravda, nepravda a lež?
-Co je zločin a má vždy následovat trest?
-Co je krása a ošklivost?
-Co je láska a nenávist?
Uvedené otázky si klademe často v procesu filosofování (viz výše).

Otázky obecné až nejobecnější vztahující se k pojmu svět:
-Co je svět?
-Odkud je svět?
-Co je podstatou světa?
-Je svět poznatelný?
-Je svět takový, jaký se mi jeví ve smyslovém poznání?
-Je (existuje) vůbec svět?

Otázky obecné až nejobecnější vztahující se k pojmu já:
-Co je já?
-Jaký smysl má můj život?
-Je(existuje) vůbec já?

Nejobecnější otázka:
-Co je existence?

Otázky obecné si kladou převážně filosofové, ve filosofování se k nim dostáváme výjimečně.

Vrstva filosofie a vrstva filosofování se tedy prolíná kladením mnohdy podobných otázek. Proto je pro člověka podnětné, aby využil dostupné literatury k hledání inspirace ke své možné odpovědi na naléhavé otázky, popřípadě inspiraci ke své konfrontaci s nimi. Ještě jeden filosofický impuls pro sféru filosofování je velmi podnětný. Je to nezbytná metoda, která je průvodkyní mnohých filosofů-skepse(pochybování). Tou by měl projít každý náš předpoklad i tvrzení, a to nejen týkající se našeho filosofování. U ní však rozumný člověk nezůstává. Po skeptické zkoušce by to, co skepsí projde jako nezpochybnitelné, mělo být konstruktivně rozvinuto.

Témata, do kterých materiál patří