Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




1_kapitola_CO_JE_PRAVNI_FILOZOFIE

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (109.7 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

1.KAPITOLA

CO JE PRÁVNÍ FILOZOFIE?

  1. Co je filozofie a čím se vyznačuje filozofické myšlení?

  2. Vznik právní filozofie.

  3. Problémy s označením: právní filozofie, filozofie práva, jurisprudence.

  4. Předmět právní filozofie.

  5. Etapy vývoje právní filozofie.

  6. Místo právní filozofie v systému právních věd.

Literatura:

ANZENBACHER, A. Úvod do filozofie. Praha: SPN, 1990; BRUGGER, W.; NEUMANN, U.; KIRSTE, S. Rechtsphilosophie im 21.Jahrhundert. Frankfurt: Suhrkamp, 2008; COLOTKA, P.; KÁČER,M.; BERDISOVÁ, L. Právná filozofia dvadsiateho storočia. Praha:Leges, 2016; KIRSTE, S. Einführung in die Rechtsphilosophie. Darmstadt: WBG, 2010; MACHALOVÁ, T. Tradice a perspektivy racionalistického právního myšlení. Brno: MU, 2004, s. 306-328.

1.1 Co je filozofie a čím se vyznačuje filozofické myšlení ?

Protože právní filozofie není jen součástí právní vědy, ale i částí filozofie, je nutné alespoň stručně věnovat pozornost vysvětlení otázky: „co je filozofie?“

Odkud pochází slovo „ filozofie“?

Proč právě Řecko?

Co znamená slovo „filozofie“?

Kdo jako první použil slovo filozofie?

Co je předmětem filozofie?

Jakou metodu má filozofie?

1.1.1 Filozofie a filozofování.

Existuje řada názorů na to, co je nebo není filozofie, co označuje či neoznačuje tento pojem. Tyto názory můžeme rozdělit do dvou velkých skupin.

Poznámka:

Německý filozof K. Jaspers (1883-1969) doslova uvádí: „Filozofie znamená být na cestě. Její otázky jsou podstatnější než její odpovědi a každá odpověď se stává novou otázkou.

JASPERS, Karl. Úvod do filozofie. Praha:OIKOYMENH, 1996, s.12.

1.1.2 Kdy a jak začíná filozofování?

a) Podle Platóna (427 př.n.l.– 347 př.n.l) a jeho žáka Aristotéla (384 př.n.l.-322 př.n.l. ) je zdrojem filozofického tázání údiv či úžas, který nás přivádí k tázání a hledání odpovědí na to, co nevíme - přivádí nás k poznání.1

b) Podle stoiků: „Původ filozofie je v uvědomění si vlastní slabosti a bezmoci“.

c) Podle francouzského filozofa René Descarta (1596-1650): zdrojem filozofování je pochybování. K odstranění pochybnosti a nalézání jistoty můžeme dospět jen kritickým tázáním. Jediné, o čem podle něj nelze pochybovat, je to, že myslím: „cogito ergo sum“.2

d) Později, ve 20. století za zdroj údivu a filozofování označuje německý filozof Karl Jaspers (1883-1969) mezní situace, ve kterých se nám vyjevuje naše ztroskotání a tím i možnost opětovného sebenalezení.3

Úkol č. 1

Jasper uvádí vůli k autentické komunikaci jako svorník všech tradičních zdrojů filozofování: údiv- pochybnost-ztracenost.

„ ...veškerá filozofie tíhne ke sdělení, vyslovení se, vyslyšení, a také tím, že její bytností je sama sdělitelnost, která je neoddělitelná od pravého bytí. Teprve v komunikaci se dosahuje cíle filozofie, v němž je konec konců založen smysl každého cíle: niterné osvojení bytí, prosvětlení lásky, dovršování klidu“.

Témata, do kterých materiál patří