Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Filda-tisk-40stran

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (122.97 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Právo může vést k situacím:

  1. Primární diskriminace- fungují pravidla a zákony segregace; zákonem jsou upírána základní práva např. volební právo žen, práva dětí, právo na svobodu vyznání, apod.

  2. Sekundární diskriminace: ve jménu vyrovnávání některých sociálních a ekonomických nerovností dochází k určitému zvýhodnění některých skupin např. v placení daní, kdy se berou do úvahy jejích přirozené handicapy, k odpuštění některých poplatků apod.

V 60. letech 20. století se objevil pojem tzv. pozitivní diskriminace - afirmativní akce; byl to politický program, reakce na rasismus v USA vůči Afro-Američanům- zavedení kvót pro vzdělání, pracovní místa atd.,

  • ukazuje se to jako nesystémové řešení, dnes velká kritika – nutná systematická integrace do politického a ekonomického života - cesta přes systém vzdělávání takové menšiny

  • pomoc ze strany majority řídící se heslem „Ne rozdávat ryby, ale naučit je chytat“;

Zákaz diskriminace:

„Základní práva a svobody se zaručují všem bez rozdílu pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického či jiného smýšlení, národního nebo sociálního původu, příslušnosti k národnostní nebo etnické menšině, majetku, rodu nebo jiného postavení.“

(čl. 3 Listiny diskriminaci zakazuje)

  • obecně tento zákaz v Listině je vymezen na principu, že není dovoleno zneuznání určité identity.

  • Zde se nabízí řada otázek:

  • Má být problém diskriminace řešen zákazem, nebo prospektivně zákonnou garancí podmínek umožňujících reprodukci a realizaci identity?

  • Vede k diskriminaci jen zneuznání identity, tzn. Umožní uznání etnické nebo kulturní identity odstranit diskriminující nerovnosti?

  • Formalismus zákazu diskriminace vede k mylnému názoru, že k nastolení rovnosti stačí jen uznání jinakosti - to je jen jedná část problému dnes tzv. politiky uznání;

  • Druhou částí je otázka spravedlnosti, jako podmínek utváření rovných šancí v přístupu ke společenským zdrojům, svobodné komunikaci atd.

Dnes je tento problém centrem diskuse o spravedlnosti a jednotlivé pozici se liší tím, že hledají různé mechanismy umožňující participaci většiny občanů při tvorbě principů nebo pravidel spravedlnosti (participační parita, diskurz, nové boje za uznání)

Témata, do kterých materiál patří