Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




OPP - pojmy ke klauzuře

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (58.25 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

PRAVOMOC je souhrn oprávnění a povinností, které zákon přiznává soudům k výkonu jejich činnosti. Civilní pravomoc je vymezená v §7 OSŘ - záležitost vyplývající ze soukromoprávních vztahů nebo jiná věc, kterou zákon výslovně svěří do civilní soudní pravomoci.

Otázku pravomoci zkoumá soud v průběhu celého řízení, a to i bez návrhu (§103 OSŘ). Pokud není pravomoc dána, řízení je usnesením zastaveno a po nabytí právní moci je věc postoupena kompetentnímu orgánu (§104/1 OSŘ).

Při postupování věci může dojít ke kompetenčnímu sporu (ohledně toho, který soud má věc rozhodnout). Ten může být buď kladný (více orgánů si přisvojuje rozhodování téže věci) nebo záporný (ani jeden orgán neuznává věc jako předmět své pravomoci). (§1 ZKompSp)

PŘÍSLUŠNOSTÍ se rozumí vymezení okruhu působnosti mezi soudy navzájem. Určuje konkrétní soud, který bude věc projednávat a rozhodovat o ní. Dělí se na věcnou a místní příslušnost, je jednou z podmínek řízení.

Věcná příslušnost stanovuje článek soudní soustavy, který soud má rozhodovat o věci v prvním stupni. Jako prvnostupňové jsou zásadně příslušné soudy okresní, krajské soudy jsou věcně příslušné v případech vymezených v §9/2 OSŘ. NS je v prvním stupni příslušný pouze v případě, že tak stanoví zvláštní právní předpis. (§9 OSŘ)

Věcnou příslušnost zkoumá soud kdykoli za řízení. Jestliže má za to, že není věcně příslušný, předloží věc svému nadřízenému vrchnímu soudu spolu se zprávou o nepříslušnosti. Namítnout věcnou nepříslušnost může i účastník. V usnesení nadřízený orgán určí, který soud je věcně příslušný (pokud není příslušný on sám). (§104a OSŘ)

Místní příslušnost určuje, který konkrétní soud daného článku je příslušný k projednání věci. Dělí se na obecnou (§85-86 OSŘ) a zvláštní, která se dále dělí na danou na výběr (§87 OSŘ) a výlučnou (§88 OSŘ). Místní příslušnost na výběr daná umožňuje žalobci zvolit si, zda bude žalovat u obecného soudu, nebo u soudu na výběr daného. Naproti tomu výlučná takovou volbu žalobci nedává. Platí u ní zásada perpetuatio fori (§11 OSŘ).

Místní příslušnost soud zkoumá jen do skončení přípravného jednání podle §114c OSŘ. Pokud toto jednání neproběhlo, tak jen do začátku jednání ve věci samé. Poté ji lze zkoumat pouze na námitku účastníka řízení, kterou může vznést nejpozději při prvním úkonu ve věci, který mu náleží a zároveň za předpokladu, že neproběhlo přípravné jednání. Pokud by soud nepříslušnost nezjistil, ani ji nenamítli účastníci ve stanovené lhůtě, je nedostatek příslušnosti zhojen. V případě, že by byla zjištěna místní nepříslušnost, soud řízení usnesením zastaví a po nabytí právní moci postoupí věc místně příslušnému soudu. Pokud takový soud nelze určit, předloží soud věc NS, který ji projedná a rozhodne. (§105 OSŘ)

Témata, do kterých materiál patří