Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




OPP - pojmy ke klauzuře

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (58.25 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Obvody okresních soudů jsou vymezeny v příloze č. 3 zákona o soudech a soudcích.

ÚČASTNÍK je jedním ze subjektů řízení (vedle soudu nebo jiného rozhodujícího orgánu a zvláštních procesních subjektů). Účastníci mají na řízení zásadní vliv, o jejich právech a povinnostech se rozhoduje. Aby osoba mohla být účastníkem, musí splnit procesní podmínky - způsobilost být účastníkem řízení a procesní způsobilost - které soud zkoumá kdykoli v průběhu řízení.

Způsobilost být účastníkem řízení je způsobilostí mít procesní práva a povinnosti. Má ji ten, kdo má dle hmotného práva právní osobnost, jinak ten, komu ji zákon přiznává - FO tedy od narození, PO od svého vzniku. (§19 OSŘ)

Soud ji zkoumá kdykoli v průběhu řízení. Pokud zjistí, že osoba není způsobilá být účastníkem, řízení dle §104/1 OSŘ zastaví, jelikož se jedná o neodstranitelný nedostatek. V některých případech je ovšem možné procesní nástupnictví (ztráta způsobilosti až v průběhu řízení). (§107 OSŘ)

Procesní způsobilost úzce souvisí se svéprávností, tedy způsobilostí právně jednat. Účastník může činit procesní úkony v takovém rozsahu, v jakém je svéprávný. (§20/1 OSŘ)

Nezletilí mají procesní způsobilost, ale jen v rozsahu, který odpovídá jejich rozumové a volní vyspělosti nezletilých jeho věku (§31 NOZ). Za určitých podmínek jim ale může být přiznána soudem plná svéprávnost (§37/1 OSŘ). Obecně platí, že nezletilý musí být v řízení zastoupen zákonným zástupcem nebo opatrovníkem (§22 OSŘ).

Procesní způsobilost soud zkoumá kdykoli za řízení. Jedná se o odstranitelný nedostatek, který lze odstranit vhodnými opatřeními soudu (např. určení opatrovníka), přičemž zpravidla může pokračovat v řízení, ale ne rozhodnout o věci samé (§104/2 OSŘ). Pokud účastník tuto způsobilost ztratí v průběhu řízení, soud řízení přeruší, jestliže není zastoupen zástupcem (§109/1/a OSŘ).

Vedlejším účastníkem je osoba, která vystupuje v řízení vedle hlavního účastníka a jedná v jeho zájmu. Jeho intervence do řízení musí být založena na právním důvodu. Má stejná práva a povinnosti jako účastník, jedná sám za sebe, ale jeho úkony nesmí odporovat úkonům podporovaného účastníka. (§93 OSŘ)

SPOLEČENSTVÍ ÚČASTNÍKŮ vzniká v případě, kdy na jedné ze stran (či na obou) vystupuje více osob. Může vznikat již od počátku řízení nebo až v jeho průběhu (např. přistoupení). Takové společenství může být aktivní (více osob na straně žalující) nebo pasivní (více osob na straně žalované). Mimo to se dělí na samostatné a nerozlučné.

Nerozlučné společenství vzniká, jestliže hmotné právo neumožňuje, aby byl předmět řízení projednán a rozhodnut samostatně vůči každému společníkovi. Rozhodnutí vůči všem nerozlučným společníkům musí znít vždy stejně. Úkony jednoho ze společníků platí i pro ostatní, v některých případech je vyžadován souhlas všech. (§91/2 OSŘ)

Témata, do kterých materiál patří