Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




OPP - pojmy ke klauzuře

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (58.25 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Situace, za kterých je dovolání přípustné, jsou obsaženy v §237 OSŘ - řeší se zde otázka hmotného nebo procesního práva, na jejímž řešení rozhodnutí závisí. Jde o otázku 1) při jejímž řešení se odvolací soud odchýlil od judikatury, 2) která dosud nebyla řešena, 3) byla vyřešena, odvolací soud rozhodl v souladu s judikaturou, ale jsou zde důvody pro odlišné rozhodnutí, 4) byla dovolacím soudem řešena, nicméně nevyřešena a judikatura je rozporná.

Dovolání musí splňovat obecné náležitosti (§42/4 OSŘ) a také zvláštní, kterými jsou uvedení rozhodnutí, proti kterému dovolání směřuje, v jakém rozsahu se rozhodnutí napadá, vymezení toho, v čem dovolatel spatřuje splnění předpokladů přípustnosti dovolání a čeho se domáhá. (§241a/2 OSŘ)

Požadavkem dovolání je povinné zastoupení dovolatele advokátem či notářem (pokud sám dovolatel nemá právnické vzdělání) a nutnost podání dovolání do 2 měsíců od doručení rozhodnutí odvolacího soudu.

ŽALOBA NA OBNOVU ŘÍZENÍ je mimořádným opravným prostředkem, který směřuje vůči rozhodnutí ve věci samé, které již nabylo právní moci. Přípustnost této žaloby pozitivně vymezuje §228 OSŘ - je přípustná, jestliže 1) vyvstaly skutečnosti, rozhodnutí či důkazy, kterých bez své viny nemohl účastník použít v řízení předešlém nebo 2) za podmínek uvedených v §205a a §211a a tyto by mu mohly přivodit příznivější rozhodnutí ve věci. Napadnout lze i pravomocné usnesení, jímž byl schválen smír; platební rozkaz či pravomocný rozsudek pro uznání nebo pro zmeškání. Negativní vymezení přípustnosti pak obsahuje §230 OSŘ.

Subjektivní lhůta k podání této žaloby je 3 měsíce od doby, kdy se její navrhovatel dozvěděl o důvodu obnovy nebo od doby kdy tento důvod mohl uplatnit. Neskončí ale před uplynutím 3 měsíců od právní moci rozhodnutí (§233/1 OSŘ). Lhůta je objektivně omezena 3 lety od nabytí právní moci rozhodnutí. Pak už je možné podat žalobu na obnovení řízení, jen pokud se jedná o trestní rozsudek, rozhodnutí o přestupku nebo o jiném správním deliktu, na základě kterých bylo přiznáno v občanském soudním řízení právo, a které byly později zrušeny (§233/2 OSŘ). Prominutí zmeškání lhůt není přípustné (§235/1 OSŘ).

Vedle obecných náležitostí musí žaloba obsahovat také označení rozhodnutí, proti kterému směřuje, v jakém rozsahu je napadá, důvod žaloby, vylíčení skutečností, označení důkazů a nárok, kterého se účastník domáhá. (§232 OSŘ)

Žalobu na obnovu řízení projednává a rozhoduje soud, který o věci rozhodoval v prvním stupni. (§235a/1 OSŘ)

ŽALOBA PRO ZMATEČNOST je mimořádným opravným prostředkem, kterým může účastník napadnout pravomocné rozhodnutí soudu, kterým bylo řízení skončeno, a to v případě, že to zákon připouští. Přípustnost této žaloby je pozitivně vymezena v §229 OSŘ, negativně v §230 OSŘ.

Témata, do kterých materiál patří