Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




OPP - pojmy ke klauzuře

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (58.25 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Překážka věci pravomocně rozhodnuté však brání nejen opětovnému projednání totožné věci, ale jejím účelem je také vyloučení rozhodnutí o procesním nároku, který je v tzv. pojmovém protikladu k procesnímu nároku již pravomocně rozhodnutému. Pojmovým protikladem se rozumí logická negace právního následku pravomocně stanoveného v předchozím řízení.

Soud rozhoduje ve věci samé ROZSUDKEM (popř. usnesením) na základě zjištěného skutkového stavu věci (§153/1 OSŘ). Může rozhodnout nejdříve pouze o části projednávané věci (nebo jejím základu), musí to však být účelné. (§152/2 OSŘ). Rozhodující je stav v době jeho vyhlášení (§154/1 OSŘ).

Částečným rozsudkem se rozhoduje jen o části projednávané věci. Nutným předpokladem je účelnost takového postupu. V některých případech brání vydání částečného rozsudku povaha věci (např. v řízení o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví)

Mezitímním rozsudkem se rozhoduje o základu projednávané věci. Rozděluje kvalitativně procesní látku a vytváří podklad pro konečné rozhodnutí. Nutným předpokladem je účelnost takového postupu.

Doplňujícím rozsudkem se rozhoduje v případě, že soud nevyčerpá celý předmět řízení (nerozhodl např. o nákladech řízení) (§166 OSŘ). Soud může vydat doplňující rozsudek jak na návrh (podaný do 15 dnů od doručení), tak i bez návrhu (pokud ještě rozsudek nenabyl právní moci).

ROZSUDEK PRO UZNÁNÍ se může zakládat na skutečném uznání (§153a/1 OSŘ), nebo na fikci, že žalovaný nárok uznal (§153a/3 OSŘ). Skutečným uznáním nároku se rozumí procesní úkon žalovaného, z jehož obsahu jednoznačně vyplývá, že žalovaný nárok, který vůči němu byl uplatněn v žalobě, uznává, event. v jakém rozsahu tak činí. Nikoliv tedy hmotněprávní uznání dluhu učiněné před zahájením řízení. Předmětem uznání může být jen nárok, který byl předmětem řízení a jeho příslušenství. Uznání učiněné samostatným společníkem zavazuje jen tohoto účastníka.

K uznání nároku žalovaným může dojít za řízení před soudem prvního stupně nebo před soudem odvolacím, a to až do doby, než soud vyhlásí rozhodnutí o věci samé nebo jiné rozhodnutí, kterým se řízení končí.

Podmínkami (kumulativními) pro vydání rozsudku pro uznání ve smyslu §153a/1 OSŘ tedy jsou 1) procesní uznání nároku/základu nároku žalovaným v průběhu soudního řízení, 2) nároku, který je vůči němu žalobou uplatňován, 3) žalobce vydání rozsudku pro uznání navrhne, 4) nejde o věc, v níž nelze uzavřít smír (§99 OSŘ), vylučovala by to povaha věci a rozpor s kogentním právními předpisy.

K vydání rozsudku podle ustanovení §153a/3 OSŘ (ve vztahu k §114b/ 5 OSŘ) je nutné, aby soud žalované ve smyslu ustanovení §114b/1 OSŘ vyzval, aby se ve věci vyjádřili v soudem určené lhůtě, která nesmí být kratší než 30 dnů od doručení usnesení, a aby v případě, že nárok uplatněný v žalobě zcela neuznávají, ve vyjádření vylíčili rozhodující skutečnosti, na nichž staví svoji obranu. Jestliže žalovaní nárok neuznají vůbec nebo jej uznají jen z části/v základu, jsou povinni ve vyjádření vylíčit rozhodující skutečnosti, na nichž staví svoji obranu. Nevyjádří-li se bez vážného důvodu a ani soudu ve lhůtě nesdělí, jaký vážný důvod jim v tom bránil, nastává podle §114b/5 OSŘ fikce, že uznávají nárok, který je proti nim uplatňován, o tomto následku je však soud povinen je ve výzvě poučit.

Témata, do kterých materiál patří