Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




OPP - pojmy ke klauzuře

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (58.25 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

ROZSUDEK PRO ZMEŠKÁNÍ může soud vydat v případě, že žalovaný zmešká první jednání, ovšem pouze za předpokladu že 1) mu byly řádně doručeny do vlastních rukou žaloba a předvolání k jednání, a to nejméně 10 dnů přede dnem, kdy se má jednání konat, 2) byl o následcích nedostavení se poučen, 3) neomluvil se důvodně a včas, 4) to navrhl žalobce přítomný na jednání, 5) nejde o věc, ve které není možné uzavřít smír, 6) by takovým rozsudkem nedošlo ke vzniku, změně či zrušení právního poměru mezi účastníky. (§153b OSŘ)

ODVOLÁNÍ je řádný opravný prostředek, kterým lze napadnout rozhodnutí soudu 1. stupně (§201 OSŘ). Aby bylo odvolání přípustné, je třeba splnit podmínky objektivní (vztahující se k napadenému rozhodnutí) a subjektivní (vztahující se k subjektu oprávněnému podat odvolání). Objektivními podmínkami jsou 1) existence dosud nepravomocného rozhodnutí, 2) včasnost podání odvolání, 3) napadení výroku rozhodnutí. Odvolání musí být přípustné v souladu s §202 OSŘ a odůvodněné jedním z důvodů obsažených v §205/2 OSŘ.

Odvolací důvody (tedy nesprávnost rozhodnutí či postupu soudu dle odvolatele) jsou obsaženy v §205/2 OSŘ. Tento důvod může odvolatel měnit i po uplynutí lhůty k odvolání (§205/3 OSŘ).

Odvolání je možné podat do 15 dnů od doručení písemného vyhotovení rozhodnutí, proti kterému směřuje. Jestliže byl odvolatel špatně poučen soudem o odvolání, je podáno včas i po uplynutí lhůty 15 dnů (§204 OSŘ). Opožděně podané odvolání bude odmítnuto předsedou soudu prvního stupně, přičemž jako opožděné nemůže být odmítnuto odvolání, jež bylo podáno ve lhůtě, ale u odvolacího soudu či do protokolu u soudu nepříslušného (§208 OSŘ).

Odvolací soud přihlédne k novým skutečnostem nebo důkazům pokud byly uplatněny. Ty jsou odvolacím důvodem jen z důvodů uvedených v §205a OSŘ a v souladu s §211a OSŘ. (§212a/3 OSŘ)

S odvoláním jsou spojeny suspenzivní a devolutivní účinky. Podstata suspenzivních účinků spočívá v tom, že se až do rozhodnutí o odvolání odkládá v určitém rozsahu právní moc rozhodnutí. Devolutivní účinek znamená, že se rozhodnutí o odvolání přenáší z prvostupňového soudu na funkčně příslušný odvolací soud.

DOVOLÁNÍ je mimořádným opravným prostředkem. Lze jím napadnout rozhodnutí odvolacího soudu (rozsudek, usnesení), které již nabylo právní moci (§236/1 OSŘ). Vzhledem k tomu, že představuje možný průlom do právní moci (a tím i jistoty právních vztahů), je dovolání připuštěno jenom v zákonem taxativně stanovených případech, kde převažuje zájem na přezkoumání rozhodnutí nad stabilitou právních vztahů nastolenou napadeným rozhodnutím. V Dovolací důvod, na základě kterého je možno dovolání podat, je pouze nesprávné právní posouzení věci, tzn. že soud použil nesprávný právní předpis nebo použil správný, ale nevyložil jej správně nebo jej správně neaplikoval. Musí být vylíčen konkrétně, tedy v čem přesně dovolatel spatřuje nesprávnost právního posouzení. (§241a/1 OSŘ).

Témata, do kterých materiál patří