Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
18. John Ronald Reuel Tolkien - Hobit

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (35.72 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Děj analyzovaného románu se v nejširší rovině celý odehrává ve Středozemi, což je kontinent v Ardě. Střídající se prostředí také zvyšuje dynamičnost vyprávění. Román začíná v Kraji v Bilbově noře. Hrdinové ale brzy toto místo opouští a vydávají se směrem na sever a východ, k Osamělé hoře. Jednotlivá místa jsou v průběhu cesty různě důležitá a v kontextu putování mají různé vyznění. Od nečekaného setkání se zákeřnými zlobry, přes poklidný pobyt v idylické Roklince, přechod nebezpečných Mlžných hor, setkání s tajemným Meddědem a průchod nevyzpytatelným Temným hvozdem, k pobytu v přívětivém Jezerním městě, dosažení zdánlivě nedobytné Osamělé hory a závěrečné konfrontaci se zákeřným drakem Šmakem, tragické a velkolepé Bitvě pěti armád a konečně dlouhé cestě domů. Všechna místa společně vytváří velmi dynamický celek, ve kterém se pravidelně střídá napětí a uvolnění. Jako příklad této dynamičnosti může sloužit dramatický průchod Temným hvozdem, který je střídán prostředím klidného a převážně mírumilovného Jezerního města.

Kompoziční výstavba

Román Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky má celkem 250 stran a je rozdělen do devatenácti kapitol. Každá kapitola má svůj název, který vystihuje děj odehrávající se v té dané kapitole. V rámci celku na sebe kapitoly tematicky navazují. Kniha má krátký úvod, který se věnuje starodávným jazykům a runám, které používali trpaslíci.

Román Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky je dílo psané převážně chronologicky, což je vzhledem k tomu, že cílovou skupinou jsou především dětští čtenáři ideální pro orientaci v ději. Dílo má epizodický charakter a všechny události jsou v KAUZALNÍM příčinném vztahu. Autor zachovává časovou posloupnost a popisuje události postupně tak, jak se jedna po druhé odehrávají. Výjimkou jsou poslední kapitoly, kdy se pozornost tříští mezi několik skupin (trpaslíci v Osamělé hoře, lidé v Jezerním městě) a autor se vrací v čase zpět, aby popsal souběžně probíhající děj.

V románu lze najít i další kratší pasáže, kterými se autor v rámci příběhu vrací do minulosti. Minulost je to však vzdálenější. Autor těmito pasážemi většinou čtenáře blíže seznamuje s dalšími protagonisty příběhu.

Vysvětlení názvu díla : Název podle hlavního hrdiny Hobit. Je to stvoření vymyšlené autorem knihy. Ve své době lidé nevěděli co si pod názvem představit. Názvu dopomáhá podnázev Cesta tam a zase zpátky, které nalaďuje dobrodružnost díla.

Literární druh a žánr

Druh: Próza

Žánr: Román

II. část

Vypravěč: Er - forma, Vypravěč často hodnotí činy postav. Omlouvá chování, které není úplně ideální a čtenářům se snaží vysvětlit důvody a pohnutky jednajících postav. Předpokládá, že čtenáři budou s jeho názorem souhlasit.

Témata, do kterých materiál patří