Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
18. John Ronald Reuel Tolkien - Hobit

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (35.72 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Vyprávěcí způsoby (jazyk)

spisovný, spousta vlastních výrazů (skřeti, zlobři, vrrci), vlastní jazyky (sindarština, quenijština) i písmo, vlastní geografie a historie, obsahuje básničky a písničky, archaismy, přechodníky - reálnost, autentičnost

Typy promluv
přímá řeč, nepřímá řeč, dialogy, mology, úvahy

III. část

Tropy a figury a jejich funkce ve výňatku

Jazykové prostředky a jejich funkce ve výňatku (motivy výňatku ad.)

Tropy a figury v díle

Literárně-historický kontext

Kontext autorovy tvorby

  • čerpal ze starogermánské, keltské a severské mytologie.

  • J. R. R. Tolkien je známý především pro své knihy o fiktivním světě Středozemi. Hobit, Pán prstenů a posmrtně vydaný Silmarillion jsou díla, jež Tolkiena proslavila a přinesla mu uznání široké veřejnosti. Nebyla to ale jediná díla, která J. R. R. Tolkien během svého života napsal. Autorovu tvorbu lze rozdělit do dvou základních okruhů. Na jedné straně stojí jeho próza a poezie, na straně druhé pak vědecké práce. Mnoho z děl J. R. R. Tolkiena bylo také vydáno posmrtně.

  • V roce 1937 byl publikován Tolkienův první román Hobit, u nás poprvé vychází v roce 1979. Hobit je dílo, které čtenářům poprvé představilo Tolkienův svět Středozemě, její obyvatele a jejich příběhy. Bylo určeno dětem. V dalších letech J. R. R. Tolkien pracoval především na Pánu prstenů, jenž rozvíjel a navazoval na děj Hobita. Vznikalo dílo, které mělo zásadně ovlivnit anglickou literaturu a stát se důležitým mezníkem v žánru fantasy. J. R. R. Tolkien se ale v této době nevěnoval pouze Pánu prstenů, zabýval se také mytologií, kterou začal tvořit už v roce 1917 a která později vešla ve známost pod názvem Silmarillion. V roce 1954 byla publikována první část velkolepého díla s názvem Pán prstenů, na kterém Tolkien pracoval celkem dvanáct let a další čtyři roky trvalo, než byla kniha připravená k publikování. Navazuje na Hobita a rozvíjí příběh Froda, Bilbova synovce, který má spolu s několika dalšími v rukou osud celé Středozemě. V témže roce byl vydán druhý svazek s názvem česky Dvě věže, u nás poprvé vychází v roce 1991. O rok později byl publikován třetí svazek nesoucí název česky Návrat krále, u nás poprvé vychází v roce 1993. Pán prstenů je považován za Tolkienovo životní dílo, které spolu s Hobitem zásadním způsobem ovlivnilo žánr fantasy.

  • J. R. R. Tolkien zemřel v roce 1973. Po jeho smrti byla, především zásluhou jeho syna Christophera, vydána mnohá další díla. Mezi nimi například Silmarillion či Nedokončené příběhy.

Literární/obecně kulturní kontext

  • výrazná tradice fantasy začíná v anglické literatuře u Swiftových Guliverových cest, pokračuje Carrollovou Alenkou a vrcholí právě u Tolkiena

  • 20. století bylo érou modernismu. J. R. R. Tolkien se pojetím své tvorby z dobového směřování spíše vyčleňuje, přesto však lze v jeho dílech najít také prvky, které modernismu odpovídají. Jeho příběhy ze Středozemě jsou „myticky, lingvistiky a historicky rozvrstvené takovým způsobem, jež znovu vytváří čas a historii. Inspiraci ke svým dílům však J. R. R. Tolkien čerpal z materiálů ryze tradičních. Jeho inspirací byly starší literatury severní a západní Evropy - trpasličí jména lze najít ve Starší Eddě, rod draků je popsán v Beowulfovi, postava čaroděje pochází z děl o Merlinovi. Mezi autory píšícími ve 20. století má J. R. R. Tolkien specifické postavení. Jeho díla odráží společenskou situaci vesměs nevědomě, nejedná se o alegorii. Tu autor v pozdějších vyjádřeních rozhodně odmítl. V kontrastu k Tolkienovi stojí autoři jako George Orwell nebo Aldous Huxley

  • Tolkien je považován za zakladatele žánru fantasy literatury. Tolkien však není první představitel fantasy literatury, je však tím, kdo fantasy představil čtenářské veřejnosti. Jeho díla se řadí mezi nevlivnější v žánru. Dílo Tolkiena je obsáhlým inspiračním zdrojem a u mnohých, i velmi známých, autorů fantasy literatury je v prvních dílech znát Tolkienův vliv. Tolkien dodal fantasy literatuře větší váženosti.

  • Román vznikl mezi lety 1930 a 1932. Zápletka i postavy jsou inspirovány anglosaskými a skandinávskými hrdinskými mýty, které zkombinoval s měšťácké venkovské Anglie, ve které žil.

  • C. S. Lewis - přítel Tolkiena, Letopisy Narnie, J. M. Barrie - novinář, spisovatel, Petr Pan

Témata, do kterých materiál patří