Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
18. John Ronald Reuel Tolkien - Hobit

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (35.72 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Thorin Pavéza - Thorin, syn Thráinův a vnuk Thrórův, je vedoucí družiny trpaslíků, jež se rozhodla znovudobýt ztracené království a poklad v Osamělé hoře, uloupený drakem Šmakem. Často dává okázale najevo svůj vznešený původ, rád řeční a z celého srdce touží po pomstě na drakovi Šmakovi. V blízkosti pokladu se stává hrabivým, jeho největší slabinami je pýcha a přílišná hrdost. Na druhou stranu ho charakterizuje také velká odvaha a starost o své druhy. Má velmi silný vztah k domovu. Ačkoliv je to Bilbo, kdo je hlavní postavou analyzovaného románu, právě Thorin je největším hybatelem děje – je to jeho touha po pomstě a návratu domů, co družinu posouvá blíže k cíli. Na konci románu Thorin podléhá hrabivosti a pýše, odmítá uznat Bardův podíl na zničení Šmaka. Jeho jednání je jedním z důvodů k Bitvě pěti armád, ve které umírá. I přesto, že se po zničení Šmaka stává v podstatě hlavní negativní postavou románu, je jeho jednání do určité míry pochopitelné. Arcikam je pro něj spojením s minulostí, s předky a zničeným domovem. A Thorin má k minulosti velmi silný vztah. Před smrtí Thorin dochází k pochopení, výraznou měrou se podílí na vyhrané Bitvě pěti armád a umírá s laskavými slovy na rtech, určenými Bilbovi. Autor skrze postavu Thorina, jeho činy a slova předestírá čtenářům morální ponaučení týkající se otázky, co je v životě opravdu důležité.

Mezi vedlejší postavy analyzovaného románu patří drak Šmak, jenž představuje hlavní zápornou postavu analyzovaného románu. Za vlády Thorinova děda napadl trpasličí království v Osamělé hoře, vyhnal přeživší trpaslíky a stal se králem pod Horou. Je mocný, strašlivý, vychytralý a zákeřný. Oplývá dračím kouzlem a mezi jeho schopnosti patří umění přesvědčivosti a vemlouvavosti, které úspěšně používá při rozhovorech. Také Bilbo musel čelit tomuto drakovu umění a nebylo to pro něj lehké. Nejvýraznějšími povahovými rysy draka Šmaka jsou chamtivost a arogance.

Vedlejšími postavami jsou dále zbývající trpaslíci (Balin a Dvalin, Kili a Fili, Bofur s Bomburem a Bifurem, Ori, Nori a Dori a Glóin a Óin), kteří se většinou liší pouze barvou kapuce a hudebním nástrojem, na který hrají. Podobně znějící jména trpaslíků značí příbuzenské vztahy. Mezi vedlejší postavy můžeme zařadit také kožoměnce Medděda, sveřepého muže se schopností měnit se v medvěda. Je velkým nepřítelem skřetů a vrrků a výrazně se zapojí do Bitvy pěti armád, dále drakobijce Barda, odvážného muže se vznešenými předky, který se stane králem lidí z Jezerního města, Elronda, pána Poslední domáckého domu v Roklince, moudrého a vzdělaného elfa se zájmem o všeobecné dobro a blaho a Gluma, původního majitele kouzelného prstenu, který Bilbo nalezne v jeskyních pod Osamělými horami.

Témata, do kterých materiál patří