Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Seminární práce z biologie - Nosorožcovití a tapírovití

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (2.41 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Nejohroženějšími nosorožci jsou nosorožec tuponosý severní a nosorožec jávský.

Ohrožení jsou i tapíři. Podle Červeného seznamu IUCN je tapír jihoamerický považován za zranitelný díky redukci populace, která za poslední 3 generace přesáhla 30 %, kvůli zmenšujícímu se volnému prostoru, ilegálnímu lovení a soupeření s hospodářskými zvířaty. Odhaduje se, že současné tempo poklesu populace se nebude měnit po další 3 generace. I když toto tempo vypadá nepravděpodobně vzhledem k tomu, že se tento druh vyskytuje převážně v Amazonském pralese, faktem je že tento druh byl ve velkých částech již úplně vyhuben a v jiných částech byla jeho populace snížena. Je nepravděpodobné že by se populace tapírů jihoamerických pohybovala v místech s hustotou obyvatelstva větší, než je 1 ob/km2. Odhadovaný pokles 30 % za poslední 3 generace se bere globálně a byl zjištěn výpočtem poklesů mezi škálou různých biomů. Ačkoliv bylo v posledních 30 letech odlesněno jen 15-20 % Amazonie, 90 % Atlantských lesů zmizelo a 40 % Pantanalských lesů bylo osídleno. Většina jihoamerický biomů tzv. Cerrado a Caatinga bylo převedeno na zemědělskou půdu nebo se začalo používat pro chov dobytka, ale to se stalo již dříve a trvá to déle než 3 generace. I tam kde volných míst zůstává populace se stále snižuje a je rozptýlena kvůli lovu, což velmi zesílilo kvůli rostoucí lidské populaci a osidlování povodí Amazonky a menších řek v podhůří And. Účinky odlesňování, lovu a konkurence ze strany hospodářských zvířat přispěli k poklesu populace a ta bude pokračovat i nadále, ne-li ve větším měřítku. Odlesňování se zvyšuje v částech druhového rozsahu, zatímco lov a rozvoj průmyslu s divokým masem může v budoucnu způsobit další pokles. Nížinný tapír je roztříštěný napříč jeho původním rozsahem. Nejdůležitější místa, kde populace tapírů stále přebývá jsou nížiny na jihu, východě, naopak na severu a severozápadě populace stále prudce klesají.57

Závěr

Dle mého názoru bylo pro mne samotné vypracování velmi přínosným. Dozvěděla jsem se mnoho nových informacích o lichokopytnících.

Velice se mi zalíbila pestrá zbarvení mláďat u jednotlivých druhů tapírů.

V úvodu jsem psala, že se zamyslím nad ohrožením těchto druhů, a proto se nyní pokusím shrnout příčiny obývání počtů zástupců.

Začnu opět u pytláků. Podle mne se částečně jedná o začarovaný kruh. Čím méně jedinců žije, tím je pro své nepřátele větší trofej a má větší finanční hodnotu, a tak lovce bohužel nemusí odradit ani vysoké sankce a postihy, jenž jim za tak násilný čin hrozí. S tím souvisí i problém, že prášek z nosorožčího rohu je považován za afrodiziakum.

Hrozba číslo dvě, opět člověk. Ničením jejich životního prostředí dochází k tomu, že se druhy vyskytují pouze na malých územích v přírodních rezervacích a národních parcích. Jedná se o kácení deštných pralesů a zakládání zemědělských plantáží.

Témata, do kterých materiál patří