Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
Rolland Romain_Petr a Lucie_1 polovina 20 stol

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (58.34 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

USA

Ernest Hemingway

- americký prozaik, žurnalista, esejista, autor moderního románu a povídky-> svým dílem se začlenil k největším humanistům našeho věku
- láska, citlivost a úcta k odvaze a statečnosti jsou hlavními atributy jeho literárního odkazu
- psal převážně o mužích, kteří vedli nebezpečný způsob života-> oslava jejich odvahy
- většina děl inspirována vlastními zážitky
Po maturitě se stává reportérem a odchází jako dobrovolník na italskou frontu, kde je vážně raněn. Po válce přichází jako dopisovatel do Paříže, stýká se s avantgardní společností malířů a literátů a začíná se soustavně věnovat literatuře. Jeho další život je prokládán dobrodružnými loveckými výpravami do Afriky. Po druhé světové válce žije v USA a na Kubě. Na vrcholu uměleckých úspěchů podléhá spisovatel stále více duševní depresi, která ho spolu se zdravotními potížemi přivede roku 1961 k sebevraždě.
- Nobelova cena za literaturu, Pulitzerova cena
- vynikající zobrazení psychických dějů v člověku
- „metoda ledovce“= autorský styl „objektivní“ či „úsporný“= kvůli větší účinnosti textu eliminoval vše nepodstatné- vyhrocení životní tragédie se objevují na malé ploše, nejsou dále rozvíjeny a komentovány autorskou řečí

Sbohem armádo!
Americký dobrovolník v italské armádě se jednoho dne setká s Angličankou, slečnou Barkleyovou. Často ji pak navštěvuje. Jednoho dne je ve válce zraněn a musí odjet na operaci do Milána, protože má v noze spoustu úlomků z miny. Catherine Barkleyová odjede s ním. Nastoupí do té nemocnice jako ošetřovatelka. Zde Frederick zjistí, že je do Catherine zamilovaný. Catherine otěhotní. Frederick se uzdraví, tudíž musí nastoupit zpět do armády. Při jedné akci je omylem zajat jako Němec, proto musí utéct. Nalezne Catherine a spolu utečou do Švýcarska. Šťastně vyčkávají den jejího porodu. Déťátko se nakonec narodí mrtvé. Catherine začne krvácet a také nepřežije.

Stařec a moře

(poválečná literatura, boj člověka s přírodou)
- za tento román získal Hemingway Nobelovu cenu
- rámcová kompozice- dialog, er-forma, popisy přírody
- poslední dílo vydané za autorova života, dokonalý příklad metody ledovce
Velice jednoduchý příběh, v němž starý kubánský rybář dva dny a dvě noci zápasí s obrovskou mečounovitou rybou, kterou nakonec harpunuje a připoutá ke člunu. Téměř okamžitě poté úlovek sežerou žraloci. Do vesnice se rybář Santiago vrací jen s kostrou své ryby, polomrtvý vyčerpáním.
- kniha o věčném lidském snažení a boji, o oslavě prostého člověka

John Steinbeck /1902-1968/ Nobelova cena 1962

Pocházel z německo-irské rodiny usazené v Kalifornii, měl silné sociální cítění, zájem o život obyčejných lidí a outsiderů /tuláků, námezdních dělníků.../, o pouto člověka k přírodě.

Témata, do kterých materiál patří