Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
Rolland Romain_Petr a Lucie_1 polovina 20 stol

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (58.34 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

O myších a lidech - tragická novela o dvou chudácích nekonečně putujících za prací a toužících po místě, které by se stalo jejich domovem.

GB

Herbert George Wells /1866-1946/

Píše technické a sociální utopie o cestování časem a prostorem, o létajících strojích, setkáních s mimozemšťany, bratrském vesmíru, ale i o hrůzovládě, masové psychóze, zneužití vědeckých vynálezů : Stroj času, Válka světů, První lidé na Měsíci atd.

John Ronald Reuel Tolkien /1892-1977/

Píše dobrodružnou, fantazijní, nevědeckou scifi. Svůj imaginární svět zabydlel troly, elfy, hobity..., kteří mají svůj původ v severské mytologii.

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky /1937/, Společenstvo Prstenu, Dvě věže, Návrat krále /1955

D

Lion Feuchtwanger [fojchtvangr] /1884-1958/

Německý spisovatel židovského původu. Po vydání norimberských rasistických zákonů r.1935 opustil Německo, žil ve Francii a po vypuknutí války v USA. Zaměřil se na historickou prózu :

Ošklivá vévodkyně /životní osudy habsburské princezny řečené Markéta Pyskatá/

Žid Süss /o pověstném finančníkovi, který dosáhl nejvyššího postavení ve společnosti, ale skončil na popravišti, román je předzvěstí osudu Židů v nacistickém Německu/

Nepravý Nero /z antického Říma/

Trilogie Josephus Flavius /části Židovská válka, Synové a Zaslíbená země - odboj Židů proti Římu v 1.st.n.l./

Lišky na vinici /o Velké franc.revoluci/

Bláznova moudrost /čili Smrt a zmrtvýchvstání Jeana Jacquesa Rousseaua - zabývá se otázkou, jaký je vztah mezi genialitou osobnosti, jejíž ideje mění svět, a jejím soukromým životem/

Židovka z Toleda /o židovské milence katolického španělského krále/

Heinrich Mann /1871-1950/

Od r. 1933 v emigraci /ČSR, Francie, USA/. Důsledný demokrat, humanista, kritik nacismu.

Je autorem historických románů o franc. králi Jindřichovi IV.Navarrském - Mládí krále Jindřicha IV. a Zrání krále Jindřicha IV.

Profesor Neřád - jeho vrcholné dílo, groteskní román z poč.20.stol., zfilmováno pod názvem Modrý anděl s Marlen Dietrichovou v hl.roli. Hlavní postavou je středoškolský profesor, fanatik mravnosti, maloměstský šosák a despota, který slídí po studentech v nočních podnicích. Tam se zamiluje do šantánové zpěvačky a končí jako troska.

Thomas Mann /1875-1955/ Nobelova cena 1929

Rovněž v emigraci od r.1933, měl i české občanství.

Autor rozsáhlého historického románu z novodobých německých dějin - Buddenbrookovi - proces degenerace příslušníků obchodního rodu, kde ale zároveň přibývá schopností uměleckých.

Josef a bratři jeho - monumentální biblické podobenství o vývoji člověka a národa

Novely a romány ze současnosti : Tristan, Kouzelný vrch, Smrt v Benátkách /život muže trpícího pro homosexuální orientaci/, Mario a kouzelník /hypnotizér manipuluje s lidmi stejně jako nacisté/, Doktor Faustus / život hudebního skladatele, jež se upíše ďablu, je v mnohém podobný Nietzschemu. "Člověk podléhá, ďábel triumfuje". Skladatel zešílí, což je symbol všeněmeckého šílenství v době nacismu/

Témata, do kterých materiál patří