12. Evropské monarchie - 17. A 18. století
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Reformy
Správní
Centralizace – společné úřady, hl. sídlo ve Vídni
Byrokratizace – DO vlády dosazeni vzdělaní úředníci
Úředním jazykem je němčina
Nový trestní zákoník
Nezávislé soudy
Finanční
Zavedeny nové daně – potřeba modernizace armády a platy státních úředníků
Soupis veškerého majetku
Tereziánský katastr – Rustikál (poddanský), Dominikál (panská), Podle majetku určila daně, rustikál se povedl, panskou půdu se nepodařilo zdanit
První sčítání obyvatel – přijímení, adresy, čísla domu
Vojenské reformy – modernizace armády, možnost vykoupení se z vojenské služby, buduje pevnosti
Reformy školství – 1776 zrušen jezuitský řád , 1774 povinná školní docházka, zavedla prázdniny
Hospodářské reformy
Manufaktury
Jednotná měna
Jednotný systém vah a měr
Celní unie
Špitály
Silnice – všechny cesty vedou do Vídně
Robotní patent
Vše začíná na Náchodsku – vypukly selské bouře. V čele bouří Antonín Nývlt. Rozšířila se fáma, že MT vydala zlatý patent a šlechta ho nechce vydat. Zlatý patent měl být o snížení robotních dnů. Vypalují vesnice.
Masa lidí míří na Prahu. MT na ně pošle vojsko
Chlumec nad Cidlinou – sedláci poraženi, MT urychlila vydání skutečného patentu
Robota může být pouze 3 dny v týdnu
Robota = Práce na panském zdarma, v době MT je robota nejhorší, 6-7 dní v týdnu - 1775
Za vlády přišla monarchie o Slezsko a Kladsko
Získává Halič a Bukovinu
Josef II.
Josef II. se stal spoluvladařem Marie Terezie již roku 1765 (umírá František I. Lotrinský a Josef II. se stává římským císařem). Samostatně vládl však až od smrti své matky, Marie Terezie, od roku 1780. Oporou jeho vlády byl byrokratický aparát; vládl doslova sám, neboť žádné rádce nesnesl a všechny své reformy připravoval sám.
Roku 1781 vydal toleranční patent, který znamenal náboženskou svobodu pro luterány, kalvinisty, pravoslavné a židy. Ne všechny jeho reformy však byly populární – pokoušel se například kvůli úspoře prosadit pohřbívání bez rakví. Stejného roku zrušil také asi polovinu klášterů. Hlavním kritériem pro jejich další existenci byla užitečnost pro společnost (školství, zdravotnictví). Vzdělání bylo osvobozeno od církevní kontroly. Josef II. omezil státní cenzuru (nejprve zrušena, později obnovena v mírné podobě); do vysokých církevních úřadů jmenoval muže podle své volby.
Vydal též patent o zrušení nevolnictví (1781), nevolníci získali osobní svobodu (mohli se stěhovat, ženit se a vdávat, a vůbec rozhodovat o svém osudu bez souhlasu pána). Pokud zůstali poddaní na půdě svého pána, platili mu dávky (v robotě, naturáliích, také v hotovosti).
1789 vydán berní a urbariální patent. Timto nařízením byla prakticky zrušena robota, patent byl však na silný nátlak šlechty odvolán.
Po smrti Josefa II. však většina jeho reforem ztroskotala.