Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




BAROKNÍ KNIHA

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (64.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Nicméně je tato etapa označována jako období úpadku knihtisku - zhoršila se kvalita papíru, zvětšily rozdíly mezi sazbou i úpravou pro vzdělané a majetné obyvatelstvo a tisky pro lidové vrstvy, jakými byly nejrůznější pouťové a jarmareční modlitbičky, písničky a příběhy, které byly doménou právě soukromých dílen. Vycházely rovněž cizojazyčné tisky historické, právnické, teologické a přírodovědné, také se vyskytlo několik českých tisků, které byly poměrně pečlivě zpracovány a ilustrovány v dobovém barokním duchu. Především je to Biblí česká, později řečená Svatováclavská, kde obzvláště Nový zákon byl velice pečlivě redakčně upraven dle katolické konfese. Z dalších děl jmenujme verše Felixe Kadlinského, především Zdoroslavíček v kratochvilném hájíčku postavený, nebo modlitební knihy, zejména Nebeklíč, vycházející s mědirytovými nebo dřevorytovými ilustracemi. Jednou z nejlepších tiskařských prací je Manniho Věčný pekelný žalář aneb Hrozné pekelné muky obrazy, doplněný 27 celostránkovými rytinami s výjevy zobrazujícími pekelné hrůzy.

Pouze dvě tiskárny v baroku byly významné svým rozsahem vydaných děl. Nebyly to však dílny soukromé, ale kolektivní. První - Arcibiskupská tiskárna, určená pro potřeby arcibiskupského semináře, byla založena roku 1630. Do konce 17. století vyprodukovala mnoho cizojazyčných a 35 českých knih a trochu paradoxně také dvě vydání Komenského latinsko-německo-české učebnice Janua linguarum reurata (Brána jazyků otevřená). Druhá - Jezuitská tiskárna, vznikla roku 1635 a byla obdařena řadou výsad. Pracovala na vysoké profesionální úrovni, na což dohlíželi faktoři, profesionální tiskaři s odborným vzděláním.

Česká nekatolická literatura se přesunula do exilu a s ní i někteří tiskaři. V Lešně působila bratrská tiskárna pod vedením Theodora Krokočinského a Daniela Vettera, k dalším jménům patří Jan Ctibor Kbelský, Samuel Martinius z Dražova a několik dalších. Z autorů zaznamenal nejjednoznačnější úspěch Jan Amos Komenský, jehož spisy vyšly nejméně ve 330 vydáních u 96 tiskařů v 35 evropských městech. Oproti tomu český vlastenecký jezuita Bohuslav Balbín se vydání svého stěžejního díla Bohemia docta za svého života nedočkal a ujal se ho až v letech 1776-1780 K. R. Ungar, ale to už je další kapitola českých dějin i této učebnice.

Témata, do kterých materiál patří