Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




VYNÁLEZ KNIHTISKU

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (82.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

MATURITNÍ OTÁZKA ČÍSLO 20

VYNÁLEZ KNIHTISKU (PŘEDCHŮDCI KNIHTISKU)

Počátky knihtisku

O epochálním významu knihtisku pro dějiny lidstva není pochyb. O tom svědčí i fakt, že datum objevení tohoto vynálezu je označováno za jeden z milníků v kulturní historii světa a předěl od středověku k éře novověké. Je třeba se zmínit, že techniky tisku založené na podobném principu byly známy o mnoho set let dříve v Číně, kde se již v 8. století tisklo z desek a v 11. století dokonce pomocí pohyblivých liter. Knihtisk byl znám o několik desítek let dříve také v Koreji, kde se objevil mezi lety 1403-1405. Obě země nejen kvůli izolovanosti, ale i nedokonalosti vynálezů a velké vzdálenosti od Evropy neposkytly této technice tisku možnost většího rozšíření. Teprve Gutenberg dokázal spojit více prvků, které dohromady vytvořily geniální mozaiku. Ta díky své dokonalosti a jednoduchosti umožnila knihtisku, aby se masově rozšířil po Evropě a po celém světě. Samozřejmě také politické a kulturní klima v Evropě, podporované svěžími renesančními myšlenkami dopomohlo k tomuto kulturnímu převratu v dějinách.

Předchůdci knihtisku

Samozřejmě, že knihtisk, zrovna tak jako všechny vynálezy, nevznikl izolovaně, z ničeho, ale předcházelo mu mnoho dílčích událostí a objevů, které na vznik samotného knihtisku měly přímý či nepřímý vliv. Tato kapitola je nástinem toho, co předcházelo samotnému vynálezu.

Nejprve je potřeba vysvětlit, co to vlastně tisk je. Asi nejvýstižnější je tato definice: Tisk je opakovaný přenos barvy na nějakou hmotu pro dosažení optického účinku.

Za první náznaky tisku lze považovat primitivní razítka s ornamenty, jimiž pravěcí lovci zdobili svůj oděv, další předstupeň ke knihtisku vytvořila jedna z prvních civilizací, mezopotámští Sumerové, Asyřané a Babyloňané, kteří nápisy “tiskli” do hliněných desek pomocí tvrdých razidel. Tato razidla pro jednotlivé znaky klínového písma se používala už někdy od 3. tisíciletí před n. l. Rovněž na Krétě je známa tato technika, což dokládá tzv. Disk z Faistu, nalezený v roce 1908 v krétském paláci. Kolébku tisku je však potřeba hledat daleko na východě, v Číně a Japonsku. Začátkem 7. století se v Číně objevují tisky z celistvých kusů dřeva, jakýchsi razítek, kde se netisknoucí místa vydlabala a na tisknoucí vyvýšená reliéfní místa se nanášela barva. K tiskové desce se přiložil navlhčený list papíru a tiskař ho proklepával a přetíral kartáčem, aby se barva přenesla na papír, neboť ještě neexistoval tiskařský lis. Odtud se vžil název kartáčový otisk. Oproti předchozím technikám se již používala barva, takže můžeme hovořit o skutečném tisku ve smyslu úvodní definice. Principu, kdy se tiskne z celistvých desek, nikoliv jednotlivých liter, se říká deskotisk, někdy také podle použitého materiálu dřevotisk (xylografie). Deskotisk znamenal pro dálný východ v rozmnožování knih pokrok. Oproti opisování je tisk z desek rychlejším a levnějším způsobem, samozřejmě ale nesrovnatelným s knihtiskem. Hlavní nevýhodou je, že se tisková deska dá použít pouze pro jeden konkrétní účel a písmena se nedají rozmetat, jako je tomu u sazby knihtiskové. Dalším záporem je velmi pracné vytváření desky a vzhledem k použitému materiálu i její malá životnost. V Japonsku se pomocí deskotisku rozmnožovaly především básně od 8. století, první buddhistická kniha byla takto vytištěna o století později. Svoji zlatou éru zažil deskotisk v Číně za panování dynastie Sung (960-1279), kdy bylo vytištěno mnoho knih filozofických, lékařských, historických, matematických, náboženských, ale i poezie a próza. Od 9. století Číňané používali k výrobě desek vedle dřeva i kov. Vyrobit kovovou desku je pracnější, zato její trvanlivost je nepoměrně delší, takže se používala především pro tisky s velkým nákladem (počtem kusů).

Témata, do kterých materiál patří