Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




DOBA NÁRODNÍHO OBROZENÍ

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (61.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

MATURITNÍ OTÁZKA ČÍSLO 24

VÝVOJ NAKLADATELSTVÍ A KNIHKUPECTVÍ V ČECHÁCH ZA DOBY NÁRODNÍHO OBROZENÍ (KRAMERIUS)

Nakladatelství a knižní obchod v českých zemích v obrozenecké době

Toto období začíná zhruba rokem 1774, kdy byla čeština jako vyučovací jazyk zcela vykázána ze škol. Právě neústupná germanizace povzbudila české osvícence k usilovnému boji o zachování české identity, českého jazyka, kultury, historie a národního cítění. Etapu národního obrození uzavírá revoluční hnutí roku 1848.

Obrozenecké snahy si hned ve svém počátku přičítají několik dílčích, ale zato významných úspěchů. Patří k nim především zřízení stolice jazyka českého na Pražské univerzitě v roce 1791. Ještě předtím - roku 1774 - se ale stala vyučovacím jazykem němčina namísto dosavadní latiny. Roku 1816 se vrací čeština jako vyučovací jazyk do gymnázií, rovněž na úřadech se lze domluvit česky. V roce 1784 vznikla se souhlasem Josefa II. Česká společnost nauk. Po korunovaci Leopolda II. v roce 1791, při které ho Josef Dobrovský žádal, aby bránil český jazyk proti násilí, byla přejmenována na Královskou českou společnost nauk. Kolem ní se sdružovaly takové veličiny české vědy a společenského života, jako třeba G. Dobner. F. M. Pelcl, M. Voigt, K. R.Ungar, V. F. Durych a další, které vynikaly především ve znalostech z oboru české historie a filologie.

Stranou obrozeneckého hnutí samozřejmě nezůstali ani knihkupci a nakladatelé. Paradoxně i němečtí nakladatelé a knihkupci vydávali a rozšiřovali české knihy, zejména lidovou literaturu a kalendáře. Ty byly vedle náboženských knih dlouhou dobu jedinými knihami na venkově i v mnohých městských rodinách. Vycházela i beletrie a již zmíněná náboženská literatura. Pohnutkou německých knihkupců jistě nebylo přispět k renesanci českého jazyka a kultury, ale vycítili, že v této obrodné době je z obchodního hlediska úspěšným artiklem právě česká literatura.

Přestože je knihkupecký stav doposud nedostatečně organizován, nutně dochází k jeho relativnímu rozkvětu. Knihkupci jsou svazováni neustále se měnícími předpisy a řády pro provozování knihkupecké profese, které postupně vešly v platnost v roce 1781, 1782, 1786, 1788, 1792, 1795 a 1798. Nicméně k nárůstu obchodu s českými knihami dochází, což dokládá i řeč čísel.

Nakladatelství a knihkupectví obchodující s českými knihami:

  1. 21 firem

1782 30 firem

  1. 52 firem

  2. 52 firem

  3. 47 firem

  4. 43 firem

  5. 53 firem

1822-1840 cca 60-70 firem

  1. 75 firem

  2. 65 firem,

Hlavními středisky byla Praha, Brno a Olomouc.

V knihkupectvích stále převažovaly knihy německé, dovážené především z Německa, ale také z Vídně, v menší míře se prodávaly rovněž knihy anglické a francouzské, importované z Německa a Švýcarska. Významnými a stálými odběrateli byly prelatury a kláštery, disponující množstvím finančních prostředků. Po jejich zrušení Josefem II. se situace knihkupců, především pražských, velmi zhoršila. S českými knihami se obchodovalo spíše na ulicích prostřednictvím kolportérů, pokud nebyl tento obchod právě zakázán. Jak již bylo zmíněno, knihkupec hrál nejenom roli obchodníka, ale i vzdělavatele lidu a šiřitele osvěty. Obchodů s knihami byl stále nedostatek (např. v Praze roku 1820 jenom 7), udělování koncesí však bylo přísně redukováno, a proto pro rozšiřování zvláště českých knih a také pro prosperitu knihkupců mělo velký význam zavedení nových forem prodeje: především zasílání knih na zakázku poštou a zavedení půjčoven i čítáren, které se staly součástí většiny knihkupectví.

Témata, do kterých materiál patří