Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




DOBA NÁRODNÍHO OBROZENÍ

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (61.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Českou expedici dále vedla vdova Jenovéfa a především syn Václav Radomil, avšak po třech letech, kdy se firmě vedlo velmi špatně, přišel v roce 1811 finanční krach. Nakladatelský a knihkupecký sklad byl prodán A. Landfrasovi (o něm dále v textu), který po vyprodání zásob některé tituly dvakrát až třikrát úspěšně dotiskoval.

Obrozenečtí nakladatelé a knihkupci

Roku 1793 přišel do Prahy ze středoněmeckého Halberstadtu tehdy třicetiletý Bohumil Haase. Ponejprv začal pracovat v Jeřábkově tiskárně, kde si za rok pronajal jeden knihařský lis a v roce 1798 díky svým obchodnickým dovednostem mohl koupit tiskárnu celou. V roce 1806 rozšířil svou činnost o obchodování s papírem, založil nakladatelství a zmodernizoval tiskárnu zavedením nové polygrafické techniky. Haase tak připravil půdu pro své čtyři syny, kteří po otcově smrti v roce 1824 podnik dále rozvíjeli pod názvem „Synové Bohumila Haase”, zejména v oblasti nakladatelské a vydavatelské. Firma spolupracovala s mnoha českými obrozenci, především s Čelakovským, Sabinou, Vinařickým, Hankou, Nepomukem Štěpánkem, Lindou a dalšími. Ti zde vydávali svá díla i překlady cizojazyčné literatury a redigovali noviny a časopisy vycházejících pod touto hlavičkou, nebo do nich přispívali. Z nich jmenujme Světozor, Pražské noviny, Českou včelu, obrázkový časopis Poutník, nebo Tylovy Sedlské noviny, jejichž popularita mu vynesla zvolení za poslance do říšského sněmu.

K nejvýznamnějším edičním počinům patří trojdílné vydání Miltonova eposu Ztracený ráj v překladu Josefa Jungmanna sbírky národních písní s ilustracemi Josefa Mánesa. Mimoto vydávali kalendáře a mnoho dalších žánrů. Tiskli také pro balkánské Slovany. Při tiskárně zde byla zřízena písmolijna, která podle návodu a pod dohledem Hanky a Šafaříka vyráběla slovanská písma cyrilská a hlaholská. V roce 1806 otevřeli první knihkupectví na Staroměstském náměstí, roku 1813 koupili Krausovo knihkupectví v Lázeňské ulici na Malé Straně a roku 1843 zřídili půjčovnu knih, jejíž první katalog obsahoval 16 000 titulů (!), rozdělených do několika oddílů. Českých titulů katalog obsahoval pohříchu málo, pouhých 227 jich bylo zařazeno až v desátém oddíle. Většina knih byla německá. Tato nevyváženost provázela celou historii firmy. Na jednu stranu spolupracovali s mnoha buditeli, na druhou stranu si na ně sami obrozenci stěžovali, že málo přijímají a vydávají české rukopisy.

Po smrti původních majitelů podnik několikrát vyměnil své vlastníky, postupem času nakladatelskou a vydavatelskou činnost vytlačovala aktivita tiskárenská, firma se stala ryze německou a nakladatelské působení omezila výlučně na obrázkové knížky s nepatrným textem, nebo zcela bez textu. Existenci firmy můžeme sledovat až do roku 1945, kdy z pochopitelných důvodů - jako německá firma - zanikla.

Témata, do kterých materiál patří