DOBA NÁRODNÍHO OBROZENÍ
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Matice česká byla založena jako akciová společnost pro vydávání české literatury, původně fungovala jako peněžní fond a nakladatelství. Založena byla 1. 1. 1831 při Národním muzeu z iniciativy a pod vedením Františka Palackého. Toto výhradně české nakladatelství vydávalo především vědecké spisy a časopisy. Knihy vycházely v několika edicích, z nichž k nejvýznamnějším patřily Staročeská bibliotéka, Novočeská bibliotéka, Bibliotéka klasiků, Domácí bibliotéka a mnoho dalších. K výrazným edičním počinům Matice české patří vydání Palackého Dějin národu českého, Výboru z české literatury, Čelakovského básnických spisů a Šafaříkových Slovanských starožitností. Z překladových děl to byla především Shakespearova dramata. Finanční prostředky pro tuto činnost poskytovali nejvíce národně uvědomělí občané z českých zemí.
Z dalších osobností stojí za zmínku Jan Quido Veselík. Zřídil si v Litomyšli knihařství a po mnoha peripetiích dostal koncesi na provozování knihkupectví a půjčovny, takže mohl zavést prodej učebnic, lidových kronik a povídek a celkově osvětově působit ve svém kraji. Jan Spurný byl majitelem písmolijny a později rovněž nakladatelství, které vydalo například Máchův Máj nebo Rubešova Pana Amanuensise na venku aneb Putování za novelou a mnoho dalších děl. Svou činností se zařadil k větším nakladatelům třicátých a čtyřicátých let 19. století.
Tvrdá cenzura a strach před ztrátou koncese vedly na konci 18. století a později část tiskařů a vydavatelů k tomu, že některé tisky vydávali bez skutečného impressa. O mnoha z nich, na nichž je jako místo vydání uvedena Filadelfia, se má za to, že byly vytištěny v Schönfeldově tiskárně. Rovněž za Metternichova absolutismu byly tajně vydávány české knihy, na nichž byly uváděny jako místa vzniku vymyšlené názvy s příznačnými pojmenováními jako Nebylov nebo Hledej. Tyto tisky jsou vlastně jakýmisi předchůdci samizdatů z doby nedávno minulé, neboť většinou vznikaly podomácku jako ruční tisky.