Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




RENESANČNÍ KNIHA

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (82.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

MATURITNÍ OTÁZKA ČÍSLO 27

RENESANČNÍ KNIHA, RENESANČNÍ TISKAŘI V EVROPĚ A ČECHÁCH

(TISKÁRNA JEDNOTY BRATRSKÉ, MELANTRICH, VELESLAVÍN)

Kniha v období renesance

Slovo renesance znamená obnovení nebo obrození, v tomto případě se jedná o znovuzrození ideálů antiky. Dochází k rozkvětu všech žánrů umění, filozofie i přírodovědy. Časově lze kulturně-historickou epochu renesance ohraničit zhruba od roku 1350 do konce 16. století. Renesanci charakterizuje rovněž rozvoj řemesel, vznik manufaktur, rozmach mezinárodního obchodu, zámořské objevy a v neposlední řadě vynález knihtisku, jehož fenomén byl nepochybně touto epochou ovlivněn a popoháněn ve své genialitě kupředu. Z výše uvedeného lze odvodit, že renesance je vlastně jakýmsi mostem mezi středověkem a nově se rodící epochou, do které se řadí i přítomná doba, tedy novověkem. Pozornost je, na rozdíl od předchozích period, soustředěna na člověka: odtud pramení název humanismus, který se jako kulturní hnutí tohoto období projevuje především v literatuře, ale i v hudbě nebo ve filozofii. Renesance, toto univerzální hnutí, má za vzor všestranného člověka, vládnoucího svým tělem i duchem. Naplněním těchto ideálů byl nepochybně umělec z největších – Leonardo da Vinci. Umění je více nakloněno reálnému světu, přestává sloužit církvi a náboženství jako takovému, ale snaží se zapojovat do normálního laického života. To se samozřejmě odráží i v knižní kultuře.

Guttenbergův knihtisk do tohoto období, kdy se v Německu renesanční myšlenky probouzejí k světu, spadá, nicméně období od vynálezu knihtisku do roku 1500, tedy éra prvotisková, má v knižní kultuře tak svébytné postavení, že jí byla věnována zvláštní kapitola v evropské i české historii knihy.

V oblasti literatury a knižního umění dochází k rozšíření humanismu a renesance (kromě Itálie) až v 16. století. Literatura hledá své vzory ve starověké vzdělanosti, značně bohaté filologické znalosti učenců té doby umožňovaly překládat původní díla řecká i latinská. A právě knihtisk dopomáhal k rychlému a vpravdě modernímu šíření těchto myšlenek.

Vzhled knihy si našel nový, elegantní rozměr, krásné ilustrace a celkově odlehčenější vzezření, odpovídající jejímu poslání. Ilustrace sloužila zpočátku jako dekorace, později, s rozvojem vědecké a naučné literatury, dostává stále realističtější a střízlivější podobu a plní funkci výtvarného doprovodu - ilustrace textu v pravém slova smyslu. Naprosto převažující technikou 16. století je dřevořez. Tisky byly většinou jednobarevné, černé, někdy dvoubarevné, kdy čerň byla doplněna rumělkou, červenou barvou používanou nejen k oživení publikací, ale i jejich optickému zpřehlednění. Titulní list je sice běžnou výbavou knihy, co do něj však tiskař uvedl za údaje, záleželo pouze na něm. Občas nebylo uvedeno ani jméno autora, o jménu tiskaře nemluvě. Datace a lokace bývají uváděny v předmluvě, někdy jsou na nejrůznějších místech knihy, mnohdy chybí zcela. Formáty knih byly různé, zpravidla však rozměrnější, než na jaké jsme zvyklí dnes. Papír používaný v renesanci byl nesrovnatelně kvalitnější oproti třeba baroknímu. Většina papíru používaného pro knižní výrobu dnes by za nimi zdaleka zaostávala. Knihtisk a renesance se vzájemně „potřebovaly“. Knihtisk pomáhal v rychlém šíření nových myšlenek. A protože renesance je obdobím vzestupu vzdělanosti, pomáhala zase rychlému rozšíření tohoto zařízení všude tam, kde ho bylo potřeba. Tedy po celé Evropě. Dokonalá symbióza osvíceného období a geniálního vynálezu. Knižní vazba je zcela jiná než tomu bylo u rukopisů nebo prvotisků. V době renesance vznikají sálové knihovny s vertikálním uložením knih, kde je vidět pouze hřbet, což se samozřejmě na výzdobě vazby projevilo. Dřevěné desky jsou nahrazeny lehčí makulaturou, tedy slepenými použitými papíry. Běžná vazba se pořizuje většinou z bílé vepřovice a je opatřena slepotiskem (ražba bez použití barvy). Luxusní vazby se zhotovovaly na zakázku pro panovníka, vysoký klér a šlechtu; většinou byly bohatě zdobené, především zlacené, ve středu s dominujícím supralibros (značka majitele knihy na vnější straně vazby).

Témata, do kterých materiál patří