Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




RENESANČNÍ KNIHA

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (82.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Francie je na rozdíl od Německa nebo Itálie jednolitým státním útvarem s pevně vládnoucím králem, který věnuje velkou péči a přízeň knižní kultuře, ale zároveň ji dusí svými absolutistickými rozhodnutími a pevným dozorem nad vydáváním knih. Obdobný nátlak se ve výše zmiňovaných zemích díky jejich politické roztříštěnosti nemohl uplatnit. Jodok Badius Ascensius a Henri Estienn jsou dva nejvýznamnější francouzští tiskaři tohoto období. Badius založil své nakladatelství v roce 1499 v Paříži, kde vydával především klasické latinské autory. Estienn založil svůj podnik v roce 1502 a po Badiově smrti se díky obchodní zdatnosti ujal i jeho dílny a pokračoval ve vydávání latinských i řeckých klasiků. Henriho syn Robert v roce 1525 vstoupil po otcově smrti do podniku, oženil se s Badiovou dcerou, obě firmy spojil v jednu a založil tak rodinný podnik evropského formátu. A to nejen svou velikostí, ale i úrovní prací, které mu vynesly čestný titul „královský tiskař”. Robert stačil v Paříži připravit několik vydání bible, Starý zákon v hebrejštině a především svá vlastní lingvistická díla z oblasti latiny. Pro své nekatolické vyznání odchází z Paříže a v roce 1551 už v Ženevě vydává Nový zákon. Jako první čísluje jednotlivé verše. Jeho počin byl všeobecně přijat a takto vybavené Slovo vychází do dnešních dnů. V Paříži pokračuje v tiskařské práci jeho bratr a později syn.

Samozřejmě, že ve Francii působilo mnoho dalších tiskařů, my se však zmíníme o typografovi Claude Garamondovi, který navrhoval, ryl a lil písmo především pro Estiennovu tiskárnu. Garamondova antikva ovlivňovala francouzskou a evropskou typografii vlastně až do současnosti.

Ještě více než ve Francii se prosazoval státní dozor v Anglii. Tragický osud postihl Williama Tindala, který se pokoušel o první vydání anglického překladu bible. Jenom díky pomoci jeho tiskařských přátel na kontinentě se mu podařilo vydat celý Nový zákon. Nejenže byl vězněn a později oběšen, navíc Jindřich VIII. dal všechny exempláře, které se mu dostaly do ruky, zničit. Kompletního vydání bible, tedy Starého i Nového zákona, se angličtina dočkala v roce 1535, zásluhou Mylese Coverdala, který musel pracovat rovněž na kontinentě, konkrétně v Antverpách. Vrtošivá povaha Jindřicha VIII. zcela měnila podmínky tiskařů, takže už v roce 1539 mohl Robert Grafton vydat s královou podporou částečně revidované vydání Coverdalovy bible a ještě se těšil královskému privilegiu na tisk velkého množství modlitebních knih. Poněkud svobodněji rozhodovaly tiskárny pracující pro univerzity Oxford a Cambridge, nicméně jejich činnost zaostávala za významem škol.

Itálie byla v 16. století po Manutiově smrti ovlivněna stále dílem již zmiňovaného průkopníka italského knihtisku a jeho samotná benátská dílna nadále pokračovala ve vydávání řeckých a římských klasiků - především zásluhou jeho vnuka Paula. Francesco Marcolini a Gabriel Giolito de Ferrari vydávají relativně současné italské autory, druhý z nich takové velikány literatury, jakými byli Petrarca, Boccaccio nebo Ariosto.

Témata, do kterých materiál patří