Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




VYNÁLEZ KNIHTISKU

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (82.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Genialita vynálezu spočívá ve spojení předchozích různorodých postupů, jejich skloubení a zdokonalení v jeden koordinovaný výrobní proces. Úhelným kamenem tohoto procesu je použití samostatných liter, pohyblivých složek sazby, kterou bylo možno rozmetat a písmena znovupoužít pro tisk jiné stránky nebo knihy. K dalším kamínkům, tvořícím dohromady dokonalou mozaiku, patří licí strojek. Do něho se vložila matrice a ulila litera, strojek se rozložil na dvě části, aby literu bylo možno vyjmout. Liteřina, slitina pro odlévání liter, musela mít dostatečně nízkou tavicí teplotu, aby se strojek a matrice nepoškodily a zároveň bylo možno tavbu provádět podle tehdy známých technologií. Na druhé straně musela být pevná a tvrdá, aby odolávala náporu lisu. Tady mu nepochybně pomohly jeho zlatnické zkušenosti, neboť liteřina složená z 55% olova, 30% antimonu, 15% cínu a zlomku vizmutu se používala prakticky beze změn po celá staletí. K výrobě tiskařského lisu se nechal inspirovat jednak lisem vinařským, za vzor pravděpodobně posloužily i papírenský ždímací lis a lis knihařský. Tiskařská barva byla ze směsi sazí a fermeže a svou kvalitou přispěla k dokonalosti vynálezu. Celou mozaiku doplňovaly další pomůcky jako sázítko – kovová nebo dřevěná schránka, do které tiskař ručně ukládá písmena a vytváří tak jednotlivé řádky. Tenakl - držák na rukopisy, jehož součástí je divizor, oddělující část rukopisu už vysázeného od části, která se má sázet, a kasa na litery, tampóny na nanášení barvy a další drobnosti usnadňující tiskařovu práci celou mozaiku doplňují.

Takto vybaven zkušenostmi se Gutenberg roku 1448 vrací do Mohuče, aby se připravil na vydání své nejvýznačnější knihy - latinské bible. Přestože trpěl nedostatkem kapitálu, rozhodl se pro vydání tak finančně náročného díla. Aby mohl zřídit dílnu, svůj vynález ještě zdokonalit, nakoupit suroviny, papír a pergamen, musí hledat vhodného obchodního partnera. Nachází ho v bohatém mohučském měšťanu Johannesu Fustovi. Ten mu podle ne zcela přesně formulované smlouvy 2x zapůjčil peníze k vybavení dílny a tisku. Gutenberg byl nepochybně skvělý vynálezce, ale pravděpodobně nevynikal jako podnikatel, protože se hned na začátku pustil do nákladného díla s dlouhou návratností peněz - do dvousvazkové 42 řádkové bible. Toto mistrovské dílo je nazváno podle 42 řádků na každé straně. Oproti předchozím tiskům je bible dokonalá jak typy písma - štíhlá textura, tak dvousloupečnou typografickou úpravou a ručně rubrikátorem (středověký zdobný písař a malíř rukopisů) domalovávanými iniciálami i miniaturami na okrajích některých stran. Dvoubarevný tisk ještě nebyl znám, proto nastoupil svou práci rubrikátor, který vyznačil začátky vět svislým proškrtnutím velkých písmen a červeně zvýraznil první řádky kapitol jako u rukopisů. Gutenberg si po řemeslné i umělecké stránce nechal na celém díle velmi záležet a stejně jako všichni jeho následovníci v éře inkunábulí se snažil věrně napodobit ručně psanou knihu, od níž byly prvotisky písmem i výzdobou takřka k nerozeznání. Oba svazky měly rozsah 1282 stran a náklad asi 150 kusů na papíru a 35 na pergamenu. Dochovalo se z nich 35, respektive 12 výtisků. Obchodně zdatný Fust těsně před dokončením celého díla možná z netrpělivosti, ale spíše z vypočítavosti vznesl požadavek na vrácení peněz, a to přesně v okamžiku, kdy tiskař nemohl zaplatit, jelikož všechny peníze investoval. Fust byl o dění a postupu prací přesně informován prostřednictvím svého chráněnce, který se učil tiskařskému řemeslu v dílně, kde se bible tiskla, a o němž ještě bude několikrát řeč. Neshoda o vrácení peněz vyústila v soudní spor, kde se již přestává mluvit o společném díle a obchodním partnerství a řeší se jediný problém - vrácení dluhu. Ten i s úroky činí obrovskou sumu 2026 zlatých. Pro porovnání kamenný měšťanský dům stál 80-100 zlatých, roční mzda řemeslnického mistra činila 20-30 zlatých. O dalších podrobnostech soudu se dozvídáme z tzv. Helmaspergerova instrumentu, což je notářský zápis ze soudního jednání. Mimo jiné uvádí, že Gutenberg si prvních 800 zlatých půjčil na zařízení dílny, šesti lisů, licích strojků a liteřiny, dalších 800 na vlastní bibli, papír,

Témata, do kterých materiál patří