Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




VYNÁLEZ KNIHTISKU

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (82.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Významným centrem knihtisku se rychle stává Itálie. Především Benátky a Řím ovlivňují podobu tištěné knihy. Z této země se rozšířil titulní list, stránkování, tisk not i kapesních knih. Je příznačné, že první kniha vydaná v Itálii byla vytištěna antikvou – písmem tolik prosazovaným právě italskými humanisty. Prvními tiskaři působícími v Itálii byli Sweynheym a Pannartz, kteří pracovali od roku 1465 v benediktinském klášteře nedaleko Říma. Roku 1467 se přemístili do sídelního místa svaté stolice, kde pro papežskou kurii tiskli především formuláře, dekrety a samozřejmě liturgické knihy, ale i klasické latinské autory. Jejich největším konkurentem byl Ulrich Han.V letech 1467-78 vydal Římě přes 80 tisků. K nejvýznamnějším italským tiskařům však patří již zmíněný Jenson a především Aldus Manutius, jimž se v kvalitě nikdo nemohl rovnat. Manutius tiskl v Benátkách od roku 1484 do roku 1515. Byla to právě jeho dílna, udávající nejenom pro Benátky a Itálii měřítka kvality typografické dokonalosti, takže jeho práce ovlivnila na dlouhou dobu mnoho tiskařů.

Francie soustřeďuje knihtisk převážně do Paříže a Lyonu, a to s mírným zpožděním oproti Itálii až od roku 1470, kdy do hlavního města přišel Němec Ulrich Gering na výzvu profesorů, rektora a knihovníka Sorbonny. Ti na jeho práci také dohlíželi a vytvářeli ediční politiku. Lze hovořit o jakémsi zárodku tiskárny řízené kolektivní autoritou, i když pohnutky byly spíše cenzurního charakteru. Kolektivní tiskárna se mohla objevit především proto, že Francie, na rozdíl od ostatních zemí, byla celistvým královstvím s propracovaným státním dozorem. Poněkud pozdní nástup knihtisku si Francie vynahradila v 16. století, kdy se stává evropskou knižní velmocí. Ve Španělsku byli všichni první tiskaři Němci, kteří se ale přizpůsobili tamním poměrům, především přijali pro své tisky typy písma z místních rukopisných vzorů.

Portugalsko je spojeno se jménem Valentim Fernandez de Moravia, jehož přídomek napovídá o jeho původu. Tento pravděpodobně moravský Němec založil první křesťanskou tiskárnu v Lisabonu. Ještě před ním začal v této oblasti podnikat v letech 1489-92 rabín Eliesera, který tiskl texty v hebrejštině. Poněkud odlišným vývojem od předešlých zemí prošla Anglie, kde stál u začátků knihtisku domácí tiskař - autor a překladatel William Caxton. Nejdříve působil jako obchodník, později se živil jako překladatel v Bruggách. V Kolíně nad Rýnem se naučil knihtisku a roku 1476 se vrátil do Anglie, konkrétně do Westminsteru. Tam založil tiskárnu, která nejen díky svému umístění požívala značné přízně a podpory anglických králů z rodu Yorků i Tudorů. Kromě náboženské literatury vydával i víceméně současné anglické autory, z nichž nejvýznamnější je Geoffrey Chaucer a jeho Canterburské povídky.

Témata, do kterých materiál patří