Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




OKRUHY K MATURITNÍMU OPAKOVÁNÍ Z EKONOMIKY

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (354.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Míra inflace

index spotřebitelských cen CPI, je zjišťován na vybraných statcích a službách, které souhrnně nazýváme spotřebitelský koš. Index pomáhá stanovit pohyb cen a cenovou hladinu. Cenovou hladinu potřebujeme znát pro výpočet míry inflace. míra inflace= cenová hladina (t) – cenová hladina (t-1) x 100 cenová hladina (t-1) Míra inflace se za stabilní považuje ještě 2% roční růst cen.

Typy inflaceinflace mírná (plíživá) – jednociferná. Lidé nepřestávají věřit penězům, ekonomika běžně funguje, tempo růstu cen odpovídá tempu růstu výroby. inflace pádivá – dvojciferná. Lidé přestávají věřit domácí měně, preferují trvalejší hodnoty. Chod ekonomiky je narušován, ekonomická výkonnost klesá. hyperinflace – trojciferná a větší. Ceny se zvyšují natolik rychle, že peníze přestávají plnit svou funkci uchovatele hodnot a zprostředkovatele směny, lidé preferují naturální směnu, ekonomický systém společnosti se rozpadá. Tento stav nastává v době válečných konfliktů, politických převratů. Ekonomická výkonnost se zcela rozpadá (např. Bulharsko 1996 inflace 1085%) Formy inflace otevřená – nejběžnější skrytá – ceny se nemění, ale výrobky jsou stále nižší kvality potlačená – ceny se nemění, ale lidé přesto nekupují zboží (na trhu není to, co by chtěli)

  1. DAŇOVÁ SOUSTAVA – přímé daně – struktura a význam přímých daní, daň z příjmů fyzických a právnických osob, daň z nemovitosti, daň dědická, darovací a z převodu nemovitostí, daň silniční, základní daňové pojmy, registrace k daním. Nepřímé daně – struktura a význam nepřímých daní, daň z přidané hodnoty a spotřební daň, základní daňové pojmy, registrace k daním.

Přímé daně – struktura a význam přímých daní

tyto daně se srážejí z našich příjmů. Mezi ně patří: Daně důchodové Daň z příjmů FO a PO Daně majetkové Daň z nemovitých věcí (pozemky, stavby a jednotky) Daň z nabytí nemovitých věcí Daň silniční

Daň z příjmů fyzických a právnických osob

Daň z příjmů FO Poplatníci - daňoví rezidenti – mají v ČR bydliště nebo se zde obvykle zdržují - daňoví nerezidenti Plátci daně - podnikatelé platí daň sami za sebe, plátce je shodný s poplatníkem, pokud jeho daň dosáhne v předchozím období 30 000Kč musí zaplatit zálohy - u zaměstnanců odvádí zálohy zaměstnavatel, vyúčtování záloh na daň po skončení roku podává zaměstnavatel nebo zaměstnanec (OSVČ) Zdaňovacím obdobím je kalendářní rok daňové přiznání u podnikatelů je nutné podat do 3 měsíců po skončení roku (do 31.3), s daňovým poradcem do 6 měsíců po skončení roku (do 30.6) Předmět daně: příjmy ze závislé činnosti příjmy ze samostatné činnosti příjmy z kapitálového majetku příjmy z nájmu ostatní příjmy – osvobozeny od daně jsou nárazové příjmy do 30 000Kč kromě činností, které sice provozujeme nárazově ale máme na ně živnostenský list. Osvobození od daně – např. příjmy z prodeje domu, náhrada z pojištění, výhry ze soutěže Základ daně: u zamců superhrubá mzda v DAE rozdíl mezi zdanitelnými příjmy a odčitatelnými výdaji v účetnictví rozdíl mezi výnosy a náklady Nezdanitelná část základu daně - dary obcím, krajům, organizačním složkám státu, dar za odběr krve, úroky zaplacené z úvěru ze stavebního spoření, penzijní připojištění, životní pojištění, příspěvky členů odborů Sazba daně – 15% Solidární zvýšení daně – o 7% z kladného rozdílu mezi součtem příjmů ze závislé a samostatné činnosti a 48 násobek průměrné mzdy podle zákona Výdaje stanovené % z příjmů 80% - zemědělská výroba 60% - živnostenské podnikání 40% - jiné podnikání 30% - nájem majetku zařazeného v obchodním rejstříku Slevy na dani – sleva na poplatníka, manžela, invaliditu, studenta, umístění dítěte Minimální výše daně – nepředepíše se pokud nepřesáhne 200Kč nebo nečiní zdanitelné příjmy FO 15 000Kč Daňové přiznání nemusí podat pokud: - příjmy poplatníka nepřesáhly 15 000Kč. - poplatník, má příjmy ze závislé činnosti podepsal u zaměstnavatele prohlášení k dani a má další příjmy, které nepřesáhly 6 000Kč. Daň z příjmů PO Poplatník a plátce: právnické osoby organizační složky státu (osvobozena je ČNB) fondy Zdaňovací období je kalendářní rok nebo hospodářský rok (12 po sobě jdoucích měsíců) Předmět daně – příjmy z veškeré činnosti a z nakládání s veškerým majetkem Základ daně – výsledek hospodaření (zisk, ztráta), zjištěný rozdílem výnosy – náklady, u dae rozdíl mezi příjmy a výdaji. Nezdanitelná část základu daně – dary na vědu, školství, kulturu apod. Minimálně 2 000Kč nejvýše 10% základu daně Sazba daně – 19%

Témata, do kterých materiál patří