OKRUHY K MATURITNÍMU OPAKOVÁNÍ Z EKONOMIKY
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Centrální registr úvěrůVýznamným pomocníkem banky při hodnocení klienta je centrální registr úvěrů, který provozuje ČNB. Je to systém, ve kterém se soustřeďují informace o úvěrových závazcích různých klientů. Účastníci zapojeni do registru (zahraniční banky na území ČR) si vyměňují informace o svých dlužnících.
POJIŠŤOVNICTVÍ – historie a význam pojišťovnictví, právní úprava, pojmy pojišťovnictví, členění pojištění z hlediska povinnosti uzavírání pojištění, komerční pojištění a jeho využití v praxi.Historie a význam pojišťovnictví Historie pojišťovnictví na území dnešní ČR se datuje od konce 17. století. V 18. století, byla, zřízena pojišťovna proti škodám na polích, nábytku, nářadí a dobytku. V 19. století zahájily činnost na českém území 2 zahraniční pojišťovny se sídlem ve Vídni a Terstu.Ve, 2. polovině 19. století byly zakládány další pojišťovny. V roce 1945, bylo evidováno celkem 733 pojišťoven. Tento počet byl, v říjnu téhož roku znárodněn. Od roku 1947 vzniklo, v Československu 5 pojišťoven. Po únoru 1948 došlo ke zřízení jediného ústavu – Československé pojišťovny, národního podniku. V roce 1968 byly z jediné pojišťovny vytvořeny 2 subjekty: Česká státní pojišťovna v Praze, Slovenská státní pojišťovna v Bratislavě. Rozdělením státu k 1. 1. 1993 se vytvořily podmínky pro samostatný rozvoj českého pojišťovnictví. Význam pojišťovnictví - zabývá se minimalizací rizik ekonomických i neekonomických činností člověka - pomáhá nést svým klientům finanční rizika spojená například s požáry, dopravními nehodami a úrazy. - je finanční službou, má podíl na tvorbě HDP a je tak zdrojem rozvoje společnosti. - dnes působí na trhu okolo 34 pojišťoven a další pojišťovací společnosti
Právní úprava
pojišťovnictví upravuje Zákon o pojišťovnictví (ve znění pozdějších předpisů) a další zákony a vyhlášky s pojišťovnictvím související.
Pojmy pojišťovnictví
Pojišťovna – PO, která je v souladu se zákonem o pojišťovnictví oprávněna provozovat na území ČR pojišťovací činnost. Činnosti pojišťovny: uzavírání pojistných smluv, správa pojištění, poskytování plnění z pojistných smluv, uzavírání smluv se zajišťovnami, zábranná činnost – činnost výchovná, propagační – prevence proti vzniku škod, poradenská činnost např. při výběru druhu pojištění. Zajišťovna – je to PO. Podstatou je pojištění pojišťoven pro případ vzniku nahodilých událostí velkého rozsahu (povodně). Pojistník – ten, kdo uzavřel smlouvu s pojišťovnou a je povinen platit pojistné. Pojištěný – ten, na jehož majetek, život, zdraví se pojištění vztahuje. Pojistitel – ten, kdo provozuje pojišťovací činnost - pojišťovna Oprávněná osoba – ten, kdo má právo na pojistné plnění v případě, že pojištěný např. zemřel Pojištění – je přesun negativních dopadů nežádoucích událostí na pojišťovnu Pojistné – částka, kterou platíme pojišťovně (běžné –opakovaně nebo jednorázově) Pojistná doba – časový úsek na který se pojištění vztahuje. Zprostředkovatel – FO nebo PO, která s třetími osobami sjednává pojištění. Může být - závislý – pracuje pro jednu pojišťovnu - nezávislý – kromě sjednávání pojištění, může poskytnout další služby (poradenství) a může pracovat pro více pojišťoven. Pojistná smlouva – dvoustranný právní úkon mezi pojistníkem a pojistitelem. Obsahuje: druh pojištění (povinné, dobrovolné), předmět pojištění (osob, věci), pojistnou dobu, výše pojistného plnění, výši pojistného, způsob placení pojistného, čas splatnosti Pojistné podmínky – všeobecné (pro více druhů, např. pojištění majetku a odpovědnosti občanů), zvláštní (pro jednotlivé druhy pojištění, např. pojištění domácnosti, odpovědnosti zamce za škodu způsobenou zamtelem) Pojistné plnění – je částka při vyplácení náhrady škod na pojištění, výplaty úrazového, životního, důchodového apod. Výplata je závislá na podmínkách v pojistné smlouvě. Zánik pojištění – nastává zánikem pojistného vztahu např. nezaplacením pojistného