Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




OKRUHY K MATURITNÍMU OPAKOVÁNÍ Z EKONOMIKY

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (354.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

je to pravidelná písemná informace o zůstatku peněz na bankovním účtu.

Zajištění hotovostního platebního styku

Mezi plátcem a příjemcem platby se používají hotovostní peníze – mince a bankovky. Může jít také o kombinovaný platební styk (hotovost používá jen jedna strana, např. u poštovních poukázek). Výhody – rychlost platby Nevýhody – možnost zcizení nebo ztráty hotovostních peněz. Hotovostní platební styk se uskutečňuje na základě: 1. Platné bankovky a mince 2. Poštovní poukázky - slouží pro zasílání peněz poštou poštovní poukázka A – pro odesílání hotovosti na účet (např. pojistné, nájemné...) poštovní poukázka B – proplacení hotovosti z účtu odesílatele (např. přeplatky z elektřiny…)

poštovní poukázka C – proplacení peněz zaslaných hotově od jiného plátce

poštovní poukázka D – proplacení peněz zaslaných hotově od jiného plátce ve lhůtě 1 pracovního dne. 3. Pokladní složenky a výběrní lístky

Slouží pro vklad peněz na účet a k výběru peněz v hotovosti. V současnosti nevýhodné, banky mají za tyto úkony vysoké poplatky. 4. Šeky Jsou to cenné papíry. Lze je využít: - k výběru hotovosti z BÚ - při placení za nakoupené zboží - pokud je šek opatřen doložkou – využit pouze k zúčtování (nemůže být proplacen v hotovosti Zvláštní druhy šeků: cestovní, dárkový 5. Platební karty - v rámci hotovostního platebního styku se využívají k výběru peněz z bankomatu. při výplatě peněz v hotovosti – ověřování klienta, výběry nad 100 tis. Kč. zákon o omezení plateb v hotovosti – povinnost provést platbu bezhotovostní pokud její výše překračuje 270 000 Kč.

Zajištění bezhotovostního platebního styku

Bezhotovostní platební styk je uskutečňován převodem z bankovního účtu plátce (příkazce) na BÚ příjemce platby bez oběhu hotových peněz. Účty jsou vedeny v české i cizí měně. O pohybu peněz na účtu informuje klienta výpisem z účtu. Výhody – rychlejší oběh peněz, nižší náklady pro oběh (hlavně pro banky), větší bezpečnost Nevýhody – nejistota zaplacení (v případě že je plátce neschopný zaplatit, peníze banka nepřevede a příjemci peněz vzniká pohledávka), existuje i riziko krachu banky Banka odepisuje peněžní prostředky z BÚ: - na základě příkazu oprávněných osob - bez příkazu ale jen se souhlasem majitele BÚ (sjednané ve smlouvě např. úroky) - bez souhlasu majitele BÚ (např. exekuce) Bezhotovostní platební styk se uskutečňuje na základě: 1. Příkaz k úhradě vyhotovuje plátce, dává příkaz bance, aby z jeho účtu vyplatila peníze příjemci. Příkaz k úhradě může být: jednotný (jedna platba) hromadný (více plateb najednou) trvalý (opakované platby) v písemné podobě (formulář) formou přímého bankovnictví (po telefonu, internetové bankovnictví) ústní formou (vyšší poplatek) 2. Příkaz k inkasu – vyhotovuje příjemce peněz. 3. Směnky Směnka je cenný papír obsahující náležitosti stanovené zákonem. Směnka představuje písemný dlužnický závazek. Výhodou je její rychlá obchodovatelnost. Účastníci směnečného obchodu jsou: - směnečný věřitel – ten, kterému má být placeno

Témata, do kterých materiál patří