Bankovnictví
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Eskontní úvěr – viz učebnice str. 156
Akceptační úvěr – banka neposkytne klientovi přímo peníze, ale akceptuje cizí směnku vystavenou klientem – příjemcem akceptačního úvěru a tím se stává hlavním směnečným dlužníkem. Tento CP se nazývá bankovním akceptem a patří mezi cenné papíry peněžního trhu. Banka ho dává jen nejlepším a ověřeným klientům.
Revolvingový úvěr – banka umožňuje klientovi opakované čerpání úvěru bez sepisování nové smlouvy po splacení té předchozí – např. kontokorent
Lombardní úvěr – úvěr jištěný zástavou movité věci (cenné papíry, zboží…)
b) střednědobé a dlouhodobé bankovní úvěry – splatnost nad 1 rok, někdy i 10 a více let
Hypoteční úvěr – viz učebnice str. 155 a materiál Podmínky získání hypotéky 2021
Americká hypotéka – str. 157
Emisní úvěr – spojený s emisí dlouhodobých cenných papírů, např. korporátních obligací
Spotřebitelské půjčky
V případě jakýchkoli problémů se splácením úvěrů je třeba KOMUNIKOVAT a bankou! Nikdy si nepůjčovat od jiných společností, je to velmi nebezpečné!
Služby
Vedení účtů, devizové a valutové služby, poradenství, podávání informací, obchody s cennými papíry atd.
ÚROČENÍ
RPSN (roční procentní sazba nákladů) – udává procentní podíl z dlužné částky, který musí klient zaplatit celkově. Je zásadně roční, zahrnuje úrokovou sazbu a všechny platby spojené s úvěrem – poplatky, pojištění neschopnosti splácet. Je vždy vyšší než úroková sazba a důležitý při rozhodování o úvěru.
Úrok = částka, kterou buď dostaneme (z vkladu) nebo platíme (z úvěru)
Úroková sazba = vyjadřuje v %, jakou část z uložené nebo půjčené částky bude úrok činit.
Úrok můžeme počítat za různé období – roční – p. a. (per annum); pololetní – p. s. (per semestrum); čtvrtletní – p. q. (per quartale); měsíční – p. m. (per mensem)
Banka při stanovení úroku bere v úvahu nabídku a poptávku, sazby konkurence, sazby centrální banky, své náklady a inflaci. Sazby mohou být pevné - stejné po celou dobu; pohyblivé – platí pouze určitou dobu a pak se mohou změnit.
Výpočet úroků
počáteční jistina
Úrok =--------------------------- x úroková sazba x úroková doba
100
Při jednoduchém úročení se úroky počítají stále z počátečního kapitálu.
Počet dní úrokové doby = (měsíc ukončení – měsíc počátku) x 30 + (den ukončení – den počátku)
U úroků z vkladů musí být sražena 15% srážková daň z příjmů, a proto můžeme při výpočtu konečné částky použít vzorec:
Jn = J0 . (1 + k . i . t/360) k = zdaňovací koeficient (0,85); i = úroková míra v desetinném čísle (úroková sazba/100); t = úroková doba – při 185 dnech z celkových 360 dní za rok (30 dní v měsíci; 360 za rok) = 185/360
Složené úročení – déle než rok; úroky se přičítají k počátečnímu kapitálu a spolu s ním se dále úročí (úroky z úroků). Jn = J0 . (1 + k . i)n