Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Ekologické zemědělství

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (857.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Základní nedostatky SZP se spatřují v tom, že SZP je příliš drahá, obsahuje mechanismy, které omezují podnikatelskou aktivitu zemědělců a konzervují daný stav. Je proto třeba, aby se SZP přizpůsobila otevírání světového obchodu se zemědělskými výrobky ( liberalizace obchodu, tlak na snižování subvencí farmářům). Navíc je také patrné, že SZP bude muset podpořit systém zemědělství, který je ohleduplnější a šetrnější k životnímu prostředí.

  1. První reforma

V roce 1992 musela proto EU přistoupit k zásadní reformě SZP. Tato tzv. MacSharryho reforma probíhala až do roku 1999. Jejím stěžejním cílem bylo postupně odstranit rozdíly mezi vnitřní a světovou cenou zemědělské produkce a odbourat finančně náročné exportní dotace. Snižovaly se také tzv. intervenční, neboli minimálně garantované ceny pro producenty. I přes nezanedbatelné úspěchy však nešlo o komplexní změny, byla to pouze reforma částečná.

  1. Druhá reforma

Agenda 2000 je akčním programem přijatým Evropskou komisí 15. července 1997. Je oficiální odpovědí na požadavky vyslovené na zasedání Evropské rady v Madridu v prosinci 1995, tj. představuje všeobecný dokument o rozšíření a o reformě společných politik a zprávu o budoucím finančním rámci EU po 31. prosinci 1999. Agenda 2000 se dotýká všech otázek, kterým EU čelí na počátku 21. století.

Agenda 2000 se skládá ze tří částí:

  1. První projednává otázku vnitřních mechanizmů EU, zejména reformu Společné zemědělské politiky a politiky sociální a hospodářské soudržnosti. Obsahuje také doporučení, jak se nejlépe vyrovnat s rozšířením EU, a navrhuje vytvoření nové finanční perspektivy na období 2000 – 2006.

  2. Druhá část navrhuje zesílenou předvstupní strategii zahrnující dva nové prvky – přístupové partnerství a rozšířenou účast kandidátských zemí v programech ES a vytvoření mechanismu pro uplatňování komunitárního práva.

  3. Třetí část představuje studii o vlivu rozšíření na politiky EU.

Tyto priority byly podepřeny fakty ve dvaceti legislativních návrzích podaných Evropskou komisí v roce 1998. Na zasedání Evropské rady v Berlíně roku 1999 bylo dosaženo všeobecné shody na tomto legislativním balíku a všechna opatření byla přijata v témže roce. Pro období 2000 – 2006 se týkaly čtyř úzce propojených oblastí – reformy Společné zemědělské politiky, reformy strukturální politiky, předstupních instrumentů a finanční perspektivu ( rozpočet).

V roce 1999 tedy Evropská rada v Berlíně odsouhlasila reformu SZP nazvanou „Agenda 2000“. Agenda 2000 představuje prohloubení a rozšíření reformy z roku 1992. V rámci SZP je chápána jako na nástroj pro zlepšení orientace na trhu a zvýšení konkurenceschopnosti zemědělství EU. Základními pilíři reformy SZP se staly:

  • zachování zemědělství na co největší ploše,

  • rozvoj multifunkčního zemědělství,

  • existence životaschopných zemědělských podniků,

  • hlubší propojení zemědělství s rozvojem venkova.

Témata, do kterých materiál patří