Ekologické zemědělství
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Nutnost a příhodnost přijetí Akčního plánu podpořilo hned několik hledisek. Ekologické zemědělství patří k nejrychleji rostoucím odvětvím zemědělství v ČR. Je šetrné k životnímu prostředí, díky svým metodám a důrazu na agro-biodiverzitu, s ohledem na multifunkční roli venkovského prostoru. Zvyšuje pohodu zvířat nad rámec platných legislativních předpisů.
Ekologické zemědělství je rovněž řešením pro nadprodukci potravin s odklonem od kvantity ke kvalitě a ke stabilitě trhu v souladu s reformou Společné zemědělské politiky EU, přispívá k rozšíření nabídky na trhu s potravinami a umožňuje spotřebiteli volbu mezi ekologickými a konvenčními potravinami. Velmi patrný přínos má i v tom, že podporuje hospodářský a sociální rozvoj v méně příznivých a zaostávajících venkovských oblastech a vzhledem k vyšší pracovní náročnosti systémů ekologického zemědělství přispívá k vytváření pracovních míst. ČR má navíc dobře fungující, i když administrativně náročný, kontrolní a certifikační systém.
Základní cíle Akčního plánu ČR pro rozvoj ekologického zemědělství lze vymezit takto:
Posílit postavení ekologického zemědělství v ČR.
Zvyšovat pozitivní vliv ekologického zemědělství na přírodu a krajinu.
Zajistit životaschopnost ekologických farem.
Zvýšit konkurenceschopnost českého zemědělství v EU.
Zvyšovat důvěru veřejnosti v ekologické zemědělce.
Propagovat životaschopná venkovská hospodářství.
Zlepšovat životní podmínky a welfare zvířat chovaných na ekologických farmách.
Zajistit ochranu produktů EZ před kontaminací geneticky modifikovanými organismy.
Rozšiřovat hospodářské aktivity s vyšší přidanou hodnotou.
Přispět prostřednictvím ekologické produkce k ochraně zájmů spotřebitelů.
Posilovat pozitivní vnímání kvality biopotravin u spotřebitelů.
Rozšiřovat trh s biopotravinami, s rostoucím trhem zefektivňovat produkci a zpracování produktů EZ
Zlepšit odborné poradenství, vzdělávání a výzkum v EZ.
Udržet dosavadní dynamiku nárůstu ploch zařazených do ekologického zemědělství a do roku 2010 dosáhnout cca 10% podílu zemědělské půdy v ekologickém zemědělství na celkové výměře zemědělské půdy31.
Priority Akčního plánu jsou rozděleny do šesti okruhů. V každém z nich se Akční plán se svými požadavky obrací na orgány státní správy, kontrolní organizace a nevládní organizace.
Ve vztahu EZ k životnímu prostředí a pohodě zvířat ( welfare) je skutečností, že některá pozitiva EZ nejsou veřejnosti dostatečně známa je nutno je trvale vysvětlovat. Pohoda zvířat je jedním ze základních principů EZ, který stále nabývá na významu a důležitosti. Především je třeba zlepšovat chovatelské technologie a výživu zvířat pro dosažení co nejkvalitnější produkce. Jedním z cílů stanoveným nevládním organizacím je i zpracování „Kodexu ekologického zemědělství, výroby a prodeje biopotravin“.